Kedy a ako často používať antibakteriálne gély? Odborníci sa zhodli na jednom

Anna Kurnikovová s rysujúcim sa bruškom.
Zdroj: Elizaveta Galitckaia/shutterstock.com

Nenahradia klasické umývanie rúk, ktoré chráni pred chorobami.

Stále platí, že pravidelné umývanie rúk je najlepšia prevencia pred chorobou. No nie vždy máte prístup k vode s mydlom, napr. keď cestujete alebo ste mimo domova alebo práce. Vtedy možno siahnete aj po inej možnosti, akou sú antibakteriálne gély.

Viete, kedy je ideálne ich používať a ako často? Bakteriológ Jaroslav Bojňanský radí, že účinné sú najmä tie, ktoré sú postavené na alkoholovej báze, ale nemali by sme ich používať veľmi často.

Lekárka Emília Miková to v Teleráne odôvodnila tým, že klasické umývanie rúk vodou a mydlom má prednosť pred používaním čistiaceho gélu. "Ale v situácii, keď máme možnosť použiť ich, je to lepšia verzia. Čistiace gély majú svoje opodstatnenie, hlavne pri cestovaní. Veď po ceste aj čo-to zjete a práve pre toto sú dobré, že si môžeme rýchlo dezinfikovať ruky," vysvetlila.

Ako dlho sa drží chrípkový vírus v priestore?

Hovorí sa, že chrípkový vírus je schopný udržať sa na niektorých veciach napr. na kľučke aj dva dni. Lekárka však tvrdí, že všetko závisí od povrchu.

"Na nesavých vie zostať relatívne dlhšie, niektoré odborné články naznačujú práve dva dni. Ale v zásade sú to hodiny, nie dni. Ak sa kontaktujete s nejakou plochou s chrípkovým vírusom, môže to byť aj predmet dennej potreby, napr. niekto vám kýchne na pohár a vy sa z neho napijete, môžete sa infikovať," konštatovala Miková. Potvrdila aj to, že nakaziť sa môžete aj v prázdnej miestnosti, v ktorej niekto pred vami zakašlal.

Obyčajné vs. antibakteriálne mydlo

Bojňanský tvrdí, že ideálne je používať tekuté mydlá, ktoré však nemusia byť antibakteriálne. Podľa neho výhodou používania mydla a vody je to, že sa zbavíte z rúk aj mechanických nečistôt. "Antibakteriálne mydlá alebo gély vás primárne zbavia iba mikroorganizmov a nevyčistia vám ruky až tak dôkladne, ako je treba," zdôraznil.

TIP: Jeden z rituálov zabráni, aby ste neochoreli

A prečo by sme to nemali preháňať s gélmi na ruky? Podľa bakteriológa okrem toho, že vysušujú ruky, ničia aj prirodzené, dobré, baktérie na našom tele. "Samozrejme, gély vysušujú pokožku a ich časté používanie môže dokonca spôsobiť aj kožné choroby," dodal Bojňanský.

A prečo by sme sa nemali snažiť mať úplne sterilné ruky? Odpoveď nájdete vo videu.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.