V kauze zmenky odzneli záverečné reči. Rozsudok padne ešte pred voľbami

Gabriela Kajtárová a Michal Kovačič
Zdroj: TASR

Dianie sme sledovali minútu po minúte.

Kauza zmenky je na konci. Senát Emila Klemaniča odmietol všetky ďalšie návrhy obhajoby na dokazovanie. Sudca tak udelil procesným stranám priestor na záverečné reči.

Rozsudok v kauze falšovania zmeniek za 69 miliónov eur by tak mal padnúť v najbližších dňoch. Pavlovi Ruskovi a Marianovi Kočnerovi hrozí 12 až 20-ročný trest. Prokurátor Ján Šanta navrhol najvyššiu sadzbu pre oboch obžalovaných.

Tu si môžete vypočuť záverečné reči v kauze zmenky. Ďalšie pojednávanie bude 27.2., kedy očakávame aj rozsudok Špecializovaného trestného súdu.

Zdroj: TASR

15.11 - Mandzák hovorí, že bolo porušené právo na obhajobu a právo rovnosti zbraní.

15.06 - Mandzák hovorí, že v roku 2000 bola licencia Markízy ohrozená. Dôkazom malo byť to, že zástupcovia CME sa obracali na politikov s prosbou o pomoc. Mohli to podľa Mandzáka potvrdiť ďalší svedkovia, ktorých senát nepripustil.

15.02 - Marek Para ukončil svoju záverečnú reč a pokračuje ďalší Kočnerov právnik Michal Mandzák. Aj on považuje za nespravodlivé, že súd odmietol znalcov a svedkov, ktorých chceli predvolať.

14.58 - Para hovorí, že neboli vypočutí znalci, ktorých navrhovali. Dodáva, že hoci boli ich posudky prečítané, ale nemali možnosť im klásť otázky. Advokát hovorí, že znalci, ktorých oni navrhovali sú dehonestovaní.

14.52 - Advokát Para hovorí, že súd nepredvolal Sylviu Volzovú a obžalovaní jej tak nemohli klásť otázky. Je to podľa neho porušenie práva na spravodlivý súdny proces.

14.50 - Para hovorí, že obhajoba nemala prístup ku všetkým dôkazom. Ako príklad uvádza tzv. piatu zmenku, ktorú nevideli v spise, hoci ju svedok Ivan Cvik ukazoval vyšetrovateľovi už v prípravnom konaní.

14.48 - Para hovorí, že bolo porušené právo na prezumpciu neviny obžalovaných. Podľa Paru boli znevažovaní obžalovaní aj ich obhajcovia a nezasiahol ani súd.

Zdroj: TASR

14.47 - Záverečnú reč má obhajca Mariana Kočnera Marek Para. Sledovať ju môžete aj naživo na Facebooku:

Záverečná reč Mareka Paru

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

14.46 - Kamenec na záver svojej záverečnej reči tiež odporučil senátu obžalovaných uznať za vinných.

14.40 - Právnik Kamenec podotkol, že dve zo štyroch zmeniek má stále obhajoba. Nemá ich k dispozícii ani súd a nie sú ani vo vyšetrovacom spise. Mohli ich tak dať skúmať akýmkoľvek znalcom. "Mohli ich skúmať aj ruskí znalci, ktorí by neboli zablokovaní americkými sankciami," povedal Kamenec. Narážal tým na znalca LaPorteho, ktorého obhajoba žiadala vypočuť. Keďže pochádza z USA, nemohol prísť, pretože na Kočnera uvalila americká administratíva sankcie.

14.36 - Kamenec sa venuje podpisom na zmenkách. Hovorí, že civilný proces bol pod taktovkou skorumpovanej sudkyne Maruniakovej, ktorá uznala Ruskovu argumentáciu, prečo sú jeho podpisy na zmenkách iné.

Podľa Kamenca dôkazy a výpovede svedkov dokázali, že zmenky vznikli až okolo roku 2016.

Zdroj: TASR

14.35 - Záverečnú reč si môžete naživo pozrieť na Facebooku. Senát povolil prenášať len zvukový prenos.


Naživo záverečná reč právnika Markízy Tomáša Kamenca

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

14.27 - Začína záverečná reč advokáta Markízy Tomáša Kamenca. Hovorí, že je nechutné, v akom stave sa nachádza právny štát na Slovensku. Aj Kamenec sa pozastavuje nad tým, ako Kočnerovi pomáhala Jankovská a ďalšie sudkyne.

14.14 - Lipšicova reč skončila a senát vyhlásil prestávku.

14.10 - Lipšic vyhlásil, že dôkazy jasne preukazujú obžalovaným vinu. Lipšic navrhuje, aby súd uznal obžalovaných za vinných.

14.05 - "Klamstvo v jednom, klamstvo vo všetkom," takto zhrnul Lipšic celú obhajobu Kočnera a Ruska.

14.04 - Advokát sa vyjadruje aj k znaleckému posudku Geralda LaPorteho. Jeho výpoveď ešte včera žiadala obhajoba. Lipšic číta z jeho posudku. Vyplýva z neho len to, že atrament nie je možné skúmať chemickou analýzou po dvoch rokoch.

13.54 - Lipšic komentuje výpoveď Petra Tótha. Hovorí, že donedávna bol s Kočnerom veľmi dobrý kamarát. Keď mu však došlo, že Kočner je zrejme za vraždou Jána Kuciaka, otočil sa mu chrbtom a začal spolupracovať s políciou. Podľa Lipšica je Tóthova výpoveď pravdivá. Ten tiež tvrdil, že Kočer s Ruskom zmenky antedatovali. Tóth polícii povedal, že Kočner to priznal priamo pred ním.

13.50 - Lipšic sa zamýšľa nad zodpovednosťou sudcov. Hovorí, že tí, ktorí sa spriahli s Kočnerom zradili svoj sľub a sú ešte zodpovednejší za tento čin ako samotní obžalovaní.

13.48 - Aj Lipšic spomína Kočnerovu komunikáciu s Jankovskou. Aj z tejto komunikácie si Lipšic vytlačil smajíky, ktoré si posielali. Lipšic dodal, že tento proces už nebude riadený bývalou štátnou tajomníčkou.

13.43 - Z komunikácie podľa Lipšica vyplýva aj to, že Kočner s Ruskom naschvál čakali do roku 2016, pretože vedeli, že v tom čase už chemická analýza písma nebude možná. V roku 2018 dal Kočner zmenky na súd a začal od Markízy vymáhať peniaze. Ak by boli zmenky naozaj podpísané až v 2016, v roku 2018 by už teda nemohla prebehnúť chemická analýza.

13.41 - Lipšic číta ďalšie Kočnerove a Ruskove správy. Vyplýva z nich, že Kočner priamo úkoloval Ruska, čo má robiť a hovoriť pred civilným súdom. Lipšic ukázal na veľkom papieri vytlačené smejúce sa smajlíky, ktoré si poslal Kočner so Zsuzsovou, keď komentovali Ruskove mediálne výstupy ku kauze zmenky.

Zdroj: TASR

13.37 - Lipšic číta, čo napísal Rusko Kočnerovi v roku 2018, keď ešte prebiehal civilný spor v kauze zmenky. Rusko Kočnerovi písal, akým spôsobom sa podpisoval v predmetnom období. Odkázal Kočnerovi, aby to poslal ďalej obhajcovi. Neskôr sa obžalovaní dohadovali, ako budú reagovať na podozrivý Ruskov podpis. Tiež sa dohadovali, prečo podpísali zmenky práve 11.6.

13.33 - "Obžalovaní ani Štefan Ágh nevedeli vysvetliť, prečo bola splatnosť zmeniek posunutá o 15 rokov, teda na rok 2015," povedal Lipšic.

Ďalej spomína bakalársku prácu Niny Sobotovičovej, ktorá robila s Ruskom o kauze Gamatex rozhovor. Rusko jej vtedy povedal, že za urovnanie sporu s Gamatexom dal 100 miliónov korún. Zmenky teda nespomenul.

13.30 - Pavol Rusko si celý čas aj počas Šantovej reči aj počas Lipšicovej, píše poznámky. Aj on bude mať právo na záverečnú reč.

13.25 - Advokát Lipšic sa vyjadruje k problematike licencie TV Markíza v roku 2000. Aj on zopakoval, že v tom období neprebiehalo konanie na jej odňatie. Cituje bývalého riaditeľa televízie Vladimíra Repčíka, ktorý povedal, že v roku 2000 už spor s Gamatexom bol urovnaný.

13.24 - Lipšic hovorí, že zvrat nastal po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kvôli tejto dvojnásobnej vražde Kočner stratil beztrestnosť.

13.21 - Lipšic začína čítaním z Threemy. Číta Kočnerove správy s Alenou Zsuzsovou či s Norbertom Bödörom. Mali sa baviť aj o tom, ako má Kočner zmenkový civilný súd vybavený.

13.20 - Pokračuje pojednávanie v kauze zmenky. Záverečnú reč má Daniel Lipšic. Sledovať ju môžete aj naživo. Súd povolil len zvukový prenos.


Záverečná reč Daniela Lipšica ku kauze zmenky

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

12.07 - Prokurátor Šanta hovorí, že v záverečnej reči sa snažil poukázať na skutkový stav celého prípadu. Je presvedčený o vine obžalovaných a potrebe zákonnosti tohto trestu. Zopakoval, že zosnovateľom kauzy je Kočner a Rusko mu veľmi kryl chrbát. Ich mieru považuje 50 na 50.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

12.03 - Senát vyhlásil prestávku.

11.58 - Šanta navrhuje obžalovaných uznať za vinných z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov a z marenia spravodlivosti a navrhuje trest 20 rokov odňatia slobody a zaradiť ich do výkonu väzby s maximálnym stupňom stráženia.

Navrhuje tiež Kočnerovi trest 300-tisíc eur a keby ho obžalovaní marili, navrhuje pridať im ešte ďalšie tri roky za mrežami.

11.55 - Šanta hovorí, že Kočner má 53 priestupkov a Rusko 32. Je to podľa neho dôkaz, že nevedú riadny život, takže neexistuje poľahčujúca okolnosť. "Ich miera účasti na tomto podvode je 50 na 50." Šanta hovorí, že obžalovaní spáchali viac trestných činov.

11.48 - Šanta sa pýta, prečo sa tu toľko trápime s touto kauzou. Odpovedá, že len kvôli nenásytnosti Mariana Kočnera a "ohlodanú kosť" by hodil Ruskovi. Šanta hovorí, že Kočner si v roku 2016 myslel, že je bohorovný, pretože mal dobré kontatky s "padlými osobami" ako Jankovská či Dobroslav Trnka. "Na každého príde," povedal Šanta.

Zdroj: TASR

"Obžalovaného kumpána hodil každý cez palubu a dnes sa k nemu nikto nepriznáva," dodal Šanta. Odkázal mu aj: Len dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa ucho neodtrhne a to sa už utrhlo, pán Kočner. Dúfam, že si to uvedomujete," povedal Šanta.

Počúvajte záverečné reči naživo zo súdnej siene. Senát povolil prenášať zvukový prenos.

Naživo zo súsnej siene. Prokurátor má záverečnú reč. Súd povolil vysielať len zvukový prenos.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

11.43 - Šanta číta ďalšie správy z Threemy, ktoré majú dokazovať, že Kočner od začiatku ovplyvňoval civilné a trestné konanie v kauze zmenky.

11.31 - Prokurátor sa teraz dostal k aplikácii Threema. "Toto je samostatná kapitola. Ukázala absolútne dno tejto spoločnosti. Ukázala, kam až môže klesnúť sudca alebo prokurátor len kvôli vidine vlastného prospechu," povedal Šanta. Z Threemy sa čítalo aj na hlavnom pojednávaní. Kočner si s Ruskom mal cez Threemu písať o civilnom konaní v kauze zmenky. Kočner mal ovplyvňovať sudkyne.

"Nech je mementom justície táto veta: Tak nech robí, čo má, lebo skončí na Kuciaka," odcitoval Šanta komunikáciu Kočnera s Monikou Jankovskou. Túto vetu napísala Monika Jankovská Kočnerovi. Jankovská mala zabezpečiť, aby sudkyňa Zuzana Maruniaková Kočnerovi odklepla zmenky.

Túto vetu Šanta zopakoval ešte raz.

11.30 - "Kladiem si rečnícku otázku: Je tu nejaká pochybnosť, že podpisy na zmenkách boli vykonané po roku 2013? Neexistuje žiadna pochybnosť," povedal Šanta.

11.22 - Šanta sa venuje aj znaleckým posudkom. Poukazuje na to, že žiaden posudok nepotvrdil, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Cituje z posudkov, ktorých závery hovoria, že je málo pravdepodobné, že Ruskove podpisy sú z roku 2000 a zmenky boli teda podpísané neskôr.

11.13 - Prokurátor zdôrazňuje aj to, že o zmenkách neexistuje ani žiaden relevantný účtovný záznam. "Celý rad dôkazov vylučuje účtovanie týchto zmeniek," dodal Šanta.

11.03 - Šanta sa opäť vrátil k problematike ohrozenej licencie. Tvrdí, že nikto z relevantných svedkov nepotvrdil, že licencia Markízy bola v roku 2000 ohrozená. Ide o dôležitý argument, pretože sa naň odvolávajú Rusko s Kočnerom. Rusko tvrdí, že práve preto musel zaplatiť ďalšie peniaze, aby zachránil licenciu na vysielanie.

11.00 - Po prestávke pokračuje pojednávanie a Šantova záverečná reč.

10.51 - Prokurátor Ján Šanta poskytol v polovici záverečnej reči krátke stanovisko. „Všetky kauzy, ktoré robím presvedčivo, snažím sa vyčerpať všetky dôkazy a vystrieľam celý zásobník dôkazov. A dávam ešte ranu istoty. To mám na mysli rozsah dôkazov, aby nebol oponenutý žiadny dôkaz. Aj v prípravnom konaní nechávam široký priestor obhajobe," povedal.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 12. februára 2020

10.45 - Senát prerušil Šantovu reč a vyhlásil prestávku.

10.42 - Šanta spomína aj to, že právnici Michal Mandzák a Marek Para mali mariť vyšetrovanie tým, že vynášali Kočnerove odkazy rôznym ľuďom, napríklad aj sudcovi ústavného súdu.

Dodáva aj to, ako Peter Tóth odovzdal polícii okrem iného aj Kočnerov mobil. Urobil tak po prevalení informácií k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z objednávky vraždy novinára je Kočner obžalovaný.

10.36 - Šanta spochybňuje aj výpoveď Viery Ruskovej. Tá pred súdom tvrdila, že o zmenkách za 500 miliónov korún vedela, ale neriešila, čo s nimi ďalej bude. "V rodinnom rozpočte rodine Ruskovcov nechýbalo 500 miliónov korún," ironicky konštatuje Šanta.

10.28 - Šanta ďalej komentuje Ruskove a Kočnerove tvrdenia, že vyrovnanie sporu za 80 miliónov korún nemohlo byť dostatočné. "To bola bezvýznamná suma? V roku 2000, keď bol priemerný plat v hospodárstve 600 eur? 80 miliónov korún je bezvýznamná suma za pohľadávku Siloša Pohánku, ktorú Kočner kúpil za 1 korunu? Ak je to bezvýznamná suma, tak žijeme rôzne svety. Svety pravdy a klamstiev," povedal Šanta.

10.26- "Našiel sa niekto, kto bol priamo pri tomto spore v roku 2000, kto by vedel o problémoch s licenciou? Nikto. Našiel sa niekto, kto evdidoval doktora Valka? Nikto. Našiel sa niekto, kto vedel o zmenkách? Nikto," pokračuje Šanta.

10.24 - "Nikto o zmenkách a tak šialených záväzkoch Markízy nevedel," vyhlásil Šanta.

10.22 - Šanta spomína aj výpoveď bývalého riaditeľa CME Frederica Klinkhammera. Ten uviedol, že v roku 2000 urovnali spor s Gamatexom. O ďalšom spore už nemal vedomosť. Finančná riaditeľka Markíza v roku 2000 Radka Doehring podľa Šantu vypovedala tak isto ako Klinkhammer. Aj ona povedala, že Markíza s Gametexom urovnala spor v roku 2000 a to tak, že vyplatili Gametexu 80 miliónov korún.

Zdroj: TASR

10.15 - Prokurátor Šanta hovorí, že predmetné zmenky nikto nikdy do roku 2016 nevidel. Neboli ani nikdy evidované, hoci by podľa zákona mali byť v účtovníctve dotknutých firiem. Ďalej vysvetľuje, že TV Markíza nemala nikdy ohrozenú licenciu na vysielanie, ani v roku 2000. Kočner s Ruskom tvrdia, že vysielanie Markízy bolo ohrozené a že v tom čase boli kupci, ktorí by za 300 až 500 miliónov korún televíziu kúpili. Rusko v tejto súvislosti povedal, že bol ochotný vypísať zmenky aj miliardovej hodnote len, aby zachránil Markízu. Podľa Šantu na toto tvrdenie neexistujú dôkazy.

Šanta ďalej vysvetlil motiváciu Kočnera a Ruska sfalšovať zmenky. Keď sa vraj Rusko dozvedel, že Ján Kováčik a Milan Fiľo získali z predaja svojho podielu v Markíze o veľa viac peňazí ako Rusko, rozhodol sa "vyrabovať ďalšie milióny".

10.04 - Predseda senátu Klemanič vyhlásil dokazovanie za ukončené a udeľuje prokurátorovi Jánovi Šantovi priestor na záverečnú reč.

9.57 - Senát odmietol všetky návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania. Dokazovanie je ukončené.

Klemanič odôvodňuje rozhodnutie senátu. Hovorí, že bolo vypočutých dostatočne veľa svedkov aj znalcov.

9.55 - Senát sa vrátil do pojednávacej miestnosti. "Súd veľmi citlivo posudzoval návrhy obhajoby na predvolanie svedkov," začína Klemanič.

9.40 - Senát sa ide poradiť, čo ďalej.

9.39 - Klemanič číta aj zo zoznamu priestupkov Pavla Ruska. Väčšina sa týka dopravných priestupkov. "Už som sa polepšil," povedal Rusko.

9.38 - Sudca Klemanič číta priestupky Mariana Kočnera. Ten tvrdí, že nič z toho nie je pravda. "V médiách to dobre vyznelo, ale nikdy to nebolo dokázané," povedal Kočner.

Číta aj správu z väzby o jeho správaní.

9.27 - Daniel Lipšic nesúhlasí s navrhnutými svedkami. Tvrdí, že Rusko si zase vymýšľa. "Včera hovoril, že nikomu nepovedal o zmenkách, aby predišiel vojne gangov. Dnes prišiel s tým, že niekto o nich predsa len vedel," hovorí Lipšic.

9.26 - Michal Mandzák ešte navrhol predvolať znalkyňu Máriu Zelenkovú, aby mohla vysvetliť podozrenia z ovplyvňovania. Táto znalkyňa sa ocitla v Kočnerovej Threeme a aj znalkyňa Erika Straková povedala, že ju Zelenková opakovane kontaktovala.

9.23 - Pavol Rusko prečítal status zo sociálnej siete od ženy, ktorá mala s Ruskom pracovať v Markíze v čase sporu s Gamatexom. V statuse napísala, že zmenky nevidela, ale vie, že v tom čase bol problém s ukrajinskou ochrankou. Podľa Ruska je to jej spontánna výpoveď, pretože sa s ňou nevidel päť rokov. Navrhuje preto, aby ju súd predvolal.

Má ísť zrejme o Inez Krídlovú. V Markíze pracovala ako produkčná v spravodajstve.

9.21 - Marek Para hovorí, že sa dozvedeli nové skutočnosti a chcú podať ďalší návrh na dôkaz.

9.20 - Predseda senátu Emil Klemanič otvára hlavné pojednávanie.

9.01 - Pavol Rusko prišiel na súd. Novinárom povedal, že podľa jeho informácií všetky návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania senát odmietne.

PEZINOK/Katarína Kiššová, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti