Stavba tunela popod vodné dielo Gabčíkovo je v nedohľadne

Prokurátor Ján Šanta počas pojednávania v kauze falšovania televíznych zmeniek TV Markíza.
Zdroj: TV Markíza

Na problém upozornilo OZ Objektívne informovaná spoločnosť.

Tunel za 25 miliónov eur sa zadrháva. Cestu popod vodné dielo Gabčíkovo má na stole Úrad pre verejné obstarávanie. Tender už tretí mesiac stojí, čaká sa na expertízy.

Malo to byť jednoduché a účelné. Politici uvideli rúry pod vodou a štátni vodohospodári rozbehli tender, ako ich prestavať na cesty. Ako to však na Slovensku býva, na niečom to uviazlo.

Podmienky tendra sa nepáčili štátnym kontrolórom. „Toto rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť vzhľadom k tomu, že voči nemu bolo podané odvolanie," vysvetlila hovorkyňa úradu Janka Zvončeková.

Minister dopravy Arpád Érsek k prípadu vie, že je vypísané verejné obstarávanie na zhotoviteľa toho diela.

Podľa Zvončekovej konanie nateraz prerušili, keďže na rozhodnutie je potrebný znalecký posudok.

Predstava našich politikov je taká, že vodohospodári uvoľnia cestárom dva z piatich takýchto tunelov. „Tam treba spraviť dve mostové súpravy, príjazdové cesty a všetko bezpečnostné opatrenia," tvrdí minister.

Zdroj: TV Markíza

Priepusty dnes odvádzajú prebytočnú vodu z plavebného kanála vodného diela Gabčíkovo do Dunaja a jeho ramien. Po prestavbe majú jednou rúrou jazdiť autá, tá druhá má byť pre cyklistov a chodcov.

Motoristi by sa na druhú stranu tejto plavebnej dráhy dostali tunelom zhruba za 3 minúty. Do tunela 8 metrov pod hladinou plavebného kanála sa ale nevojde záchranka, ani hasiči.

Nemožno počítať s eurofondmi, keďže nízky strop neumožní otvoriť cestu hromadnej doprave. 

Na tému upozornilo Občianske združenie Objektívne informovaná spoločnosť. Podľa nich suma stavby tunela popod Vodné dielo Gabčíkovo desaťnásobne prerástla pôvodný finančný limit. Z očakávaných 2,3 miliónov sa vyšvihla na takmer 25 miliónov.

Na druhej strane tu je záujem 1 300 obyvateľov troch dedín, ktorí sa pred tridsiatimi rokmi nedobrovoľne ocitli medzi Dunajom a vodným dielom Gabčíkovo. Sú odkázaní na kompu raz za hodinu, prípadne na 10 kilometrovú obchádzku. „Vždy hovorím, že to je politická vôľa," dodal Érsek.

Reportáž spracoval Tomáš Velecký.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tunel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.