Domáce

Fico odmieta povinnú vojenčinu, ale podporuje výcvikové tábory

Vojaci by mohli mať unikátne maskáče
Zdroj: SITA

Ľudia v internetových diskusiách nápad zväčša kritizovali.

Slovensko nedokáže armáde dlhodobo poskytnúť ani toľko peňazí, koľko požaduje NATO (mali by sme dávať dve percentá HDP, ale dávame zhruba percento) a premiér Robert Fico opakovane vyhlásil, že obrane nepridá, napriek tomu minister obrany Martin Glváč spomína opätovnú povinnú "vojenčinu".

Minulý týždeň sa téme venoval denník Sme, dnes Pravda.

Zdroj: SITA

Glváč vraj nevylučuje, že by mohli mladí muži znovu plošne nastupovať do kasární. Údajne sa pracuje na koncepcii, podľa ktorej sa definitívne rozhodne.

Už dnes je však jasné, že okrem peňazí by chýbali aj spomínané kasárne, pretože ich medzičasom porušili.

Jednoznačne sa vyjadril aj premiér Robert Fico. "Ja jednoducho takúto myšlienku aj odmietam a nevidím pre ňu žiadny dôvod, pretože my sme venovali veľkú pozornosť profesionalizácii slovenskej armády a takéto spätné kroky nemajú žiadnu logiku," zdôraznil. 

Do úvahy podľa neho prichádza len dobrovoľný výcvik, pre ktorý možno v budúcnosti vytvoria podmienky. "Napríklad, ak by sa niekto chcel stať policajtom, tak by mohol byť zvýhodnený tým, ak by predtým absolvoval nejaké podobné vojenské tréningové centrum," doplnil Fico.

Ľudia sú proti
Ľudia v internetových diskusiách nápad zväčša kritizovali.

Slováci sa k povinnej vojenčine stavajú inak ako Rakúšania, ktorý existenciu povinného výcviku minulý rok potvrdili v referende.

Vo videu boli použité zábery spoločnosti BontonFilm. 

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.