Žilina má zaplatiť mastnú odmenu advokátom, ktorí ju zastupujú pri veľkej výmene majetkov

Mestskí poslanci navrhujú podľa nich nevýhodnú zmluvu vypovedať.

Žilinská radnica má zaplatiť státisícovú odmenu advokátskej kancelárii, ktorá ju zastupuje pri veľkej výmene majetkov. Niektorí poslanci sa proti tomu ostro postavili. Chcú vedieť, za čo platia a navrhujú podľa nich nevýhodnú zmluvu vypovedať.

So žilinským podnikateľom mestom rokuje už niekoľko mesiacov. Poslanci dostali na stôl dva varianty, ako by vysporiadanie mohlo vyzerať.

O výmene majetkov mali žilinskí poslanci rozhodnúť na konci decembra. Návrh však z rokovania stiahli a primátora poverili rokovať nanovo. Podľa nich bola dohoda pre mesto nevýhodná.

Rovnaké otázniky však teraz majú aj nad odmenou, ktorú by mala dať radnica advokátom, ktorí ju zastupujú. Podľa poslancov je odmena privysoká.

„Keď sme uvideli v decembri ten výpočet, ktorý reálne bol predložený, tak sa nám ešte viac otvorili oči, že tam máme za to, čo dostávame do majetku mesta, zaplatiť milión eur," vysvetlila žilinská poslankyňa Miriam Šuteková.

Na konci roka spísali k zmluve dodatok, ktorý platil iba deň. Ak by poslanci na decembrovom zastupiteľstve schválili hociktorý z dvoch variantov, odmena by bola nižšia, teda 300-tisíc eur. To sa však nestalo. Mesto malo pri prvom variante zaplatiť viac ako 890-tisíc a pri druhom viac ako 710-tisíc eur bez DPH.

„Takéto veľké veci, takéto dohody, ktoré majú charakter najväčších obchodných vzťahov možno za 20 rokov medzi Žilinou a súkromnými firmami, sa nerobia takýmto spôsobom," myslí si mestský poslanec Peter Cibulka.

Zdroj: TASR

Zmluva vraj hovorí o poradenských a mediačných službách, nie o spore, a tak mala byť advokátska kancelária podľa poslancov vybratá cez súťaž. „Dnes sme v predsúdnych rokovaniach. V prípade, že nedôjde k nejakej mimosúdnej dohode, mesto automaticky vstupuje do súdnych sporov. Dnes ich vnímame okolo 15 len z našej strany," konštatoval žilinský primátor Peter Fiabáne.

Radnica už doposiaľ advokátom zaplatila za ústnu právnu analýzu približne 30-tisíc eur. Podľa Fiabáneho sa tak stalo na základe reálne urobenej práce a výstupom boli dva návrhy. „Bolo to množstvo materiálov, množstvo zmlúv, stovky strán, ktoré potrebovala kancelária poslancom pripraviť," poznamenal primátor.

Ak podľa advokáta Richarda Karkóa poslanci neschvália predloženú dohodu o mimosúdnom vysporiadaní a začne sa niekoľko súdnych konaní, majú dohodnutú odmenu za úspech v spore vo výške 17 percent. „Považujem zdieľanie rizika našej kancelárie na úspechu mesta za férovú a korektnú dohodu pre verejné financie aj našu kanceláriu," dodal.

Primátor tvrdí, že počkajú na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie. O tom, či mesto zmluvu s kanceláriou vypovie, rozhodnú poslanci na zastupiteľstve v pondelok (17. februára).

Téme sa venovala Zuzana Holienčíková.


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmena

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.