Začarovaný kruh pri zle kúpenej diaľničnej známke: Štát radšej zaplatí súdne trovy a zamestná aparát

Pán Erik sa nenechal odradiť a súd vyhral.

Dostal pokutu, hoci mal zakúpenú diaľničnú známku. Motorista si neskôr všimol, že mu nepredali známku na osobné auto, ale na prípojné vozidlo v rovnakej sume. Úradníci tvrdili, že majú zviazané ruky. A tak problém skončil na súde.

Erik Cimbala si kúpil 10-dňovú známku na vozidlo. Teda, aspoň si to myslel. O pár mesiacov nato mu však prišla 150-eurová pokuta z Okresného úradu. Prečo a o čo vlastne ide, si všimol, až keď mu prišla zamietavá odpoveď na jeho odvolanie. Podľa jeho slov pracovníčka benzínovej pumpy zadala do systému namiesto „vozidlo" slovo „prípojné vozidlo".

Aj z policajnej fotografie je jasné, že značky patria osobnému autu a nie prívesu. Na úrade mu však vraj pomôcť nevedeli. „Je to trošku kuriózne. Všetky tieto prípady sa individuálne zvažujú, ale priestor na nejaké riešenie zatiaľ nemáme," poznamenal prednosta košického okresného úradu Jozef Lazár.

Nespokojný motorista sa obrátil na súd. Ten mu vyhovel a celú vec vrátil okresnému úradu, ktorý odmietol odpor a mali situáciu s vodičom vyriešiť v správnom konaní. Ale pokutu by paradoxne pán Cimbala dostal aj v správnom konaní. Diaľničiari však tvrdia opak.

„Okresný úrad môže v správnom konaní zohľadniť skutočnosti a vyhovieť odvolaniu voči pokute," tvrdí hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Vedúca odboru dopravy OÚ Diana Hublerová však tvrdí, že pokuta sa nášmu divákovi odpustiť nedá. Problémom je vraj zle nastavená legislatíva. Viac možností by mali, ak by daná vec bola priestupkom.

A tak v tomto začarovanom kruhu štát radšej zaplatí súdne trovy, zamestná aparát a stojí ho to čas. „Je to zbytočná práca pre nich a zbytočné pranierovanie občanov, ktorí tu chcú žiť a poctivo platiť, čo sa má. Myslím si, že zdravý sedliacky rozum by mal byť vždy na mieste," posťažovala sa pán Cimbala.

Téme sa venoval reportér Jozef Demeter.


KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti