Už je známe, kto postaví nový úsek R2 medzi Lovinobaňou a Mýtnou

Vodiči by ním mali jazdiť už o štyri roky.

Staviteľ nového úseku rýchlostnej cesty R2 je známy. Rezort dopravy ho vybral novým spôsobom - všímal si kvalitu projektu a primeranú cenu. Úsek medzi Kriváňom a Mýtnou na strednom Slovensku by mal motoristom slúžiť v roku 2024.

Je to pokračovanie úseku medzi Lovinobaňou a Mýtnou. Pred zimou tam bolo vidieť prvé stroje, ktoré mali pripraviť terén na stavbu diaľnice smerom na Lučenec.

Aby sa ale ľudia z okolia Lučenca mohli dostať za prácu do obce Kriváň, kde je priemyselné centrum, prípadne až do Zvolena, zostáva postaviť ešte jeden úsek "Včera NDS podpísala zmluvu s firmami Strabag, Eurovea, Doprastav a s konzorciom na výstavbu úseku Kriváň a Mýtna," povedal šéf rezortu Árpád Érsék.

Konzorcium vybrali vo verejnej súťaži, prvýkrát v histórii, ale nebrali do úvahy iba kritérium najnižšej ceny. Všímali si najmä kvalitu projektovej dokumentácie, a to za primeranú cenu.

Vyše 20-kilometrový úsek by mal byť hotový o tri roky, stáť má približne 230 mil. eur. Jeho súčasťou bude päťkilometrová mostná estakáda v údolí Krivánskeho potoka. V obci Krivaň hľadajú zamestnancov do fabriky v priemyselnom parku, nová diaľnica by im veľmi pomohla.

"Aj z miest, Lučenec a Fiľakovo, už nám nebudú chodiť cez dedinu, ale každý pôjde v Tomašovciach na diaľnicu. A väčšina ľudí stadiaľ dochádza, pretože tam je menej prace ako u nás, pre nich to bude víťazstvo," konštatoval starosta obce Krivaň

Nová cesta by mala odľahčiť aj obec Mýtna, kadiaľ prechádza hlavný ťah z Bratislavy do Košíc. Pred troma rokmi tam namerali 11-tisíc vozidiel za deň, z čoho približne 20 percent bola nákladná doprava. Kedy sa z Bratislavy do Košíc dostaneme súvisle po diaľnici, zatiaľ rezort dopravy nevie. Na južnej trase okrem výstavby nových úsekov, ale plánujú aj iné zmeny.

Reportáž pripravila Martina Kašiarová.


MÝTNA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mýtna

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.