Ochranári bijú na poplach: Prírodný klenot na východe sa môže zmeniť na rekreačné stredisko

Údajne mu chcú znížiť najvyšší stupeň ochrany, ministerstvo to odmieta.

Prírodný klenot na východe Slovenska, Morské oko, sa môže v budúcnosti zmeniť z nedotknutej prírody na rekreačné stredisko s hotelmi a atrakciami. Tvrdia to lesoochranári zo združenia VLK. Ministerstvo životného prostredia to ale odmieta.

Morské oko je tretie najväčšie prírodné jazero u nás. Nachádza sa v 5. stupni ochrany. V tomto mieste nie je možné kŕmiť ryby, rúbať stromy, trhať rastlinky.

Ministerstvo životného prostredia navrhuje v okolí jazera znížiť stupeň ochrany na štvrtý. Lesoochranári sa obávajú, že sa tak otvoria dvere developerským projektom. „Je to vodná plocha, a 20 hektárov okolitých lesov. Je to ideálne miesto, aby si tam vybraní ľudia postavili chaty," tvrdí Peter Sabo z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.

Územie v okolí jazera spravuje štátny podnik Lesy SR. Ten návrh na zníženie stupňa ochrany víta. Ďalšiu výstavbu tu vraj neplánujú. „Našim cieľom je regulovanou infraštruktúrou zabrániť živelnému znečisťovaniu okolia a tak vytvoriť návštevníkom príjemné prostredie na rekreáciu," reagoval hovorca lesov Pavel Machava.

Zdroj: TASR

Lesoochranári si myslia, že ministerstvo životného prostredia zneužilo proces pri tvorbe nových hraníc pre lokalitu UNESCO. Podľa nich jednoznačne vidno, že práve Morské oko je vyňaté z tejto ochrany. „Vpašovalo tam práve tento nápad znížiť ochranu na Morskom oku," zdôraznil Sabo.

Ministerstvo životného prostredia to ale odmieta. Na území, ktoré navrhujú zaradiť do 4. stupňa ochrany neevidujú žiadny developérsky zámer stavať chaty. „V návrhu pre UNESCO, ktorý už vláda schválila, sme nemohli tvrdiť, že na ceste, alebo vodnej ploche rastú buky," informovala Zuzana Onufer z envirorezortu.

Lesoochranári, ale takýmto ubezpečeniam ministerstva nedôverujú. Za zachovanie súčasného stavu chcú podať hromadnú pripomienku. Podpisy chcú zbierať do pondelka (17. 2.). Za jediný deň ju podpísalo vyše 40-tisíc ľudí.

Reportáž pripravil Vladimír Bučko.


ZEMPLÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zemplín

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.