Záujem o učiteľstvo nerastie, ale upadá, reaguje prezident komory učiteľov na ministerku školstva

Alpská lyžiarka Anna Swennová Larssonová oslavuje v cieli slalomu na MS v Are.
Zdroj: TASR

Ministerka Martina Lubyová vyhlásila, že učiteľská profesia sa stala atraktívnejšou.

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania ráta s kontinuálnym celoplošným zvyšovaním učiteľských platov tak, aby SR dosiahla v krátkom období priemer OECD. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to pripomenula ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS).

Ministerka poukázala na to, že prostredníctvom nárastu platov a odmien pre učiteľov v posledných rokoch sa učiteľské povolanie stáva opäť atraktívnejšie. "Opäť sme svedkami návratu ľudí do školstva, lebo tie platy začali byť kompetitívne," povedala Lubyová. Plánovaný kontinuálny nárast by mal zabezpečiť podľa nej to, aby začalo byť platovo zaujímavých aj "tých niekoľko pozícií, ktoré sa ešte atraktívne nie sú".

Oponent v rozhlasovej diskusii, predseda poslaneckého klubu OĽaNO v Národnej rade SR Eduard Heger poukazuje však na to, že v poslednej dobe sa rezort málo staral napríklad o zabezpečenie ďalšieho vzdelávania pre učiteľov. "To bolo na ich pleciach, museli si to zabezpečiť externe, z vlastných peňazí, lebo štát im to zabezpečiť nevie, a to je jednoducho zlyhanie a jeden z výsledkov 12-ročného pôsobenia SNS v rezorte školstva," zdôraznil.

Lubyová je presvedčená, že rezort sa staral nielen o výrazné zlepšenie finančných podmienok, ale aj o spoločenský status učiteľa. "Prostredníctvom zákona o odborných a pedagogických zamestnancoch sme dosiahli, aby boli lepšie ochránení pred sociálno-patologickým správaním, ktorému sú často vystavení v rámci tlaku verejnosti, správania žiakov i kolegov. Zákon, nový pracovný poriadok a etické kódexy zlepšujú ich pracovné podmienky, a tým aj zvyšujú ich spoločenský status," upozornila.

Záujem o učiteľstvo nerastie, ale upadá, reaguje prezident SKU

Slová o tom, že by sa učiteľské povolanie stávalo atraktívnejším, sa podľa prezidenta Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimíra Crmomana nezakladajú na pravde. "Prieskumy pracovných portálov naopak hovoria o rapídnom poklese záujmu o učiteľské povolanie v posledných rokoch," uviedol v reakcii na slová ministerky Martiny Lubyovej.

Doterajšie opatrenia, ktoré sa týkali zlepšenia ekonomických podmienok pre pedagógov, považuje Crmoman za nedostatočné a ak nepríde k výraznej zmene, očakáva prehĺbenie nepriaznivého stavu.

"Už teraz výrazne pociťujeme nedostatok kvalifikovaných učiteľov, najmä pre prírodovedné predmety, informatiku, učiteľov pre prvý stupeň základných škôl, výrazný problém s nedostatkom učiteľov majú škôlky v Bratislavskom kraji," upozornil Crmoman.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.