Pracovné miesta sa aktuálne "vynárajú" v kraji, kde by ste ich sotva čakali

Nitra
Zdroj: wikimedia.org

Respektíve tam najviac ubudlo nezamestnaných.

Ekonomicky sa aktuálne možno najviac darí Nitrianskemu kraju. Práve v ňom totiž najvýraznejšie klesla nezamestnanosť, upozornili Hospodárske noviny.

Ku koncu mája sa počet ľudí bez práce medziročne znížil o 2,3 percentuálneho bodu (na 11,7 percenta, oproti celoslovenským 12,8 percenta). Veľkú časť Nitrianskeho kraja pritom pokrýva poľnohospodárska pôda, pričom poľnohospodárstvo nepatrí medzi najvýkonnejšie sektory.

Robota však údajne pribúda v menších firmách.

"Zaznamenali sme za posledné obdobie nárast o niekoľko desiatok zamestnancov, vo výrobných, technických i administratívnych pozíciách, predovšetkým vďaka rozbehnutiu nového výrobného projektu výroby svietidiel,“ tvrdil manažér ľudských zdrojov v spoločnosti Osram z Nových Zámkov Matej Majer.

Naozaj?

Priaznivý trend znižovania nezamestnanosti, a to na celoslovenskej úrovni, je však v rozpore s údajmi o pribúdaní pracovných miest. Podľa štatistického úradu sa totiž v prvom kvartáli oproti rovnakému obdobiu vlaňajška počet zamestnaných na Slovensku zvýšil len asi o 3600 na 2,33 milióna (údaje len za samotný Nitriansky kraj k dispozícii nie sú).

Počet evidovaných nezamestnaných (môžu nastúpiť okamžite, čiže neboli chorí ani na rekvalifikačnom kurze) však za rok klesol až o 39-tisíc a počet všetkých nezamestnaných o 30-tisíc. 

Ako môžu tak rýchlo ubúdať nezamestnaní, keď sa počet pracujúcich zvýšil len o 3600, zatiaľ oficiálne nezdôvodnili.

No pohľad do štatistík Sociálnej poisťovne ukazuje, že starobných dôchodcov za jediný rok pribudlo takmer 25-tisíc (ku koncu mája ich bolo prvýkrát vyše milióna).

Zdroj: wikimedia.org


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti