Sudkyňu, ktorá priklepla Kočnerovi miliónovú zmenku, možno vyzlečú z talára

Navrhla to predsedníčka Súdnej rady.

Sudkyni, ktorá Kočnerovi odklepla osem miliónovú zmenku, hrozí vyzlečenie z talára. Šéfka súdnej rady Lenka Praženková navrhla disciplinárne stíhať Zuzanu Maruniakovú.

Bratislavská sudkyňa čelí podozreniam, že v zmenkovom procese rozhodovala na objednávku. Pred disciplinárny senát sa postaví aj ďalšia sudkyňa z Kočnerovej Threemy - Denisa Cviková.

Sudkyňa Zuzana Maruniaková - bola to práve ona, ktorá v apríli 2018 uznala Kočnerovi jednu zo zmeniek, ktorými žiadal od Markízy desiatky miliónov eur. „Rozhodnutia súdu ja nekomentujem," vyhlásil vtedy Marian Kočner.

Proces však od začiatku sprevádzalo mnoho podozrení. Maruniaková rozhodla bez vykonania viacerých dôkazov, nepovolila znalecké posudky ani prípravu na záverečnú reč. Na otázku, či rozhodovala na objednávku, novinárom neodpovedala.

Kočnerovi teraz hrozí za falšovanie zmeniek 20 rokov za mrežami. Dôkazom sú aj správy medzi ním a Monikou Jankovskou, z ktorých vyplýva, že proces mohol byť zmanipulovaný. V Threeme vtedy napísal:

Zdroj: TV Markíza

Všetky tieto podozrenia bude musieť Maruniaková teraz vysvetľovať pred disciplinárnym senátom. Podľa šéfky súdnej rady Lenky Praženkovej sú tu pochybnosti o nesplnení sudcovskej spôsobilosti.

Maruniakovej, ktorá je aktuálne na rodičovskej dovolenke, navrhuje šéfka súdnej rady najprísnejší trest a teda vyzlečenie z talára. Discplinárku zároveň podala aj na sudkyňu Denisu Cvikovú, ktorá mala podľa threemy Maruniakovej v zmenkovom spore pomáhať.

Cviková dokonca prišla na pojednávanie v deň, keď padol v tejto kauze rozsudok, pritom oficiálne sa jej to nijako netýkalo. Cviková momentálne nesúdi, funkciu je dočasne pozastavili na návrh ministra, teraz môže prísť o talár nadobro.

Zdroj: TV Markíza

Podľa Praženkovej sa vychádza zo skutočností, ktoré boli zistené v rámci Threemy. S týmito dvoma podala šéfka Súdnej rady šesť disciplinárok, vždy s najprísnejším trestom, niektorí sudcovia sa však medzitým vzdali talára dobrovoľne.

Bratislavskí sudcovia Vladimír Sklenka a Miriam Repáková po prepuknutí kauzy oznámili prezidentke, že v justícii končia. Naopak Monika Jankovská a jej sestra Andrea Haitová sa postavia pred disciplinárny senát. Kauzu zároveň vyšetruje aj NAKA.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana maruniaková

Dôležité udalosti