Rodičia ťažko chorého Riška odmietli pomoc od štátu. Zo solidarity k iným chorým deťom

Prepustený František Borbély v Hrnčiarovciach nad Parnou.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Podľa nich by nebolo spravodlivé, keby im štát pomohol a ostatným nie.

Rodičia ťažko chorého Riška so svalovou atrofiou odmietli pomoc od štátu. Chlapec by potreboval najdrahší liek na svete. Zoldesma, teda genetická terapia, stojí dva milióny eur.

Liek by ale potrebovali okrem Riška ešte ďalší traja malí pacienti. Premiér pred pár dňami prisľúbil pomoc pre jedno z detí. Ďalšie musia ešte čakať.

Rodičia malého Riška sa tak rozhodli pomoc od ministerstva odmietnuť. „Rozhodli sme sa odmietnuť pomoc ministerstva zdravotníctva a predsedu vlády,“ napísala na sociálnej sieti Riškova mama. Upozornill na to cas.sk. Rodičia tak vraj chcú férovo bojovať za zdravie syna.

„Možno si vyslúžime kritiku, ale vedú nás k tomu dva dôvody: Na Slovensku máme stovky rodín, ktoré žiadajú uhradiť liečbu pre svoje deti a štát im nepomôže. Bolo by nespravodlivé, keby sme my pomoc dostali a ostatní nie. A ten druhý dôvod je politika," pokračovala.

Dodala, že zbierku spustili už v januári a okrem dobrých ľudí sa o nich nikto nezaujímal. Až teraz, pár dní pred voľbami. "Nechceme, aby si Riškov boj niekto zobral ako volebnú kampaň". Podľa jej slov pred pár dňami Riškovi finančne pomohli Dominika Cibulková, Zdeno Chára a žilinskí futbalisti. „Sú to bojovníci s veľkým a obrovským zmyslom pre fair play. Takto chceme vyhrať nad zákernou chorobou aj my,“ dodala chlapčekova mama.

Riškovi Bálintovi treba liek podať do apríla tohto roka. Spinálna svalová atrofia napáda pohybový aparát a postupne prestávajú samostatne dýchať a prehĺtať. Ešte donedávna bolo ochorenie neliečiteľné a smrteľné.

Rodičia malého Riška dostali nádej z tých najvyšších miest, čo im však presne Peter Pellegrini ponúka, sami dobre nevedia. "Nebola špecifikovaná konkrétna pomoc, spomínalo sa tam lietadlo v prípade liečby v Bostone v USA. Ale stále je to len o tom, že bolo niečo sľúbené," povedal otec Riška Filip Bálint.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liečba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.