Dávajte si pozor na horách! Hrozba pádu lavín v Tatrách stúpla na tretí stupeň

Ruský prezident Vladimir Putin si podáva ruky so spoluhráčmi po hokejovom zápase na moskovskom Červenom námestí.
Zdroj: shutterstock/RacoonBTC

Ráno bolo na horách jasné chladné počasie.

Lavínová hrozba v najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier stúpla na tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo všetkých ostatných pohoriach a polohách pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

"Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 15 centimetrov prachového snehu, ktorý leží na tvrdom podklade. Vietor ho previal na záveterné svahy južných, juhovýchodných a východných orientácii, kde sa uložil vo forme nebezpečných snehových dosiek a vankúšov. Tie nie sú previazané s podkladovou vrstvou a je ich možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," priblížil Buliak. Hrebene a náveterné žľaby sú podľa neho tvrdé až ľadové a pohyb je možný len za pomoci stúpacích želiez.

Ráno bolo na horách jasné chladné počasie. Teplota sa pohybovala od mínus 13 na hrebeňoch hôr do mínus piatich stupňov Celzia na podhorí. Počas piatkového (21. 2.) večera a noci fúkal silný severozápadný vietor, ktorý mal silu víchrice a na vrcholoch hôr dosahoval 90 kilometrov za hodinu.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lavína

Dôležité udalosti