Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie v kauze Dankovej rigoróznej práce

Andrej Danko a jeho rigorózna práca.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Rozhodnutie vyšetrovateľa však ešte nie je právoplatné.

Vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie v kauze rigoróznej práce a možného plagiátorstva na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

Potvrdila to banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Podľa stanoviska polície nebol dôvod na postúpenie veci.

Rozhodnutie vyšetrovateľa podľa slov hovorkyne ešte nie je právoplatné.

"Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici v uvedenej veci zastavil trestné stíhanie uznesením podľa Trestného poriadku, pretože skutok nebol trestným činom a nebol dôvod na postúpenie veci," uviedla Faltániová v stanovisku.

V súvislosti s kauzou bol minulý rok na polícii vypovedať predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Zdôraznil, že nie je obvinený ani obžalovaný a vypovedal ako svedok. Na medializované informácie o vyšetrovaní kauzy reagoval tým, že verí, že polícia preukáže, že svoju prácu písal sám. Na vyšetrovanie upozornil Denník N.

Dankova reakcia

Danko (SNS) označil rozhodnutie polície za dôkaz, že nešlo o trestný čin. Povedal to na stredajšom tlačovom brífingu po tom, ako polícia informovala o zastavení stíhania v tejto kauze.

Zdôraznil, že v čase, kedy písal svoju prácu, platili iné pravidlá a tých sa držal. Preto podľa jeho slov nemožno jeho prácu posudzovať z hľadiska nových pravidiel. Skonštatoval, že všetko, čo bolo potrebné v práci odcitovať aj citoval a prácu označil za kompilát.

Zároveň vyzval Denník N, aby sa mu ospravedlnil za to, čo písal v súvislosti s jeho rigoróznou prácou. Dodal však, že sa nechce vyhrážať trestnými oznámeniami.

"Nikdy sme netvrdili, že Andrej Danko opísaním piatich kníh spáchal trestný čin, ale stále platí, že titul nemal získať, lebo podvádzal," uviedol v reakcii na výzvu šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. Podľa neho je rigorózna práca Danka plagiátom aj potom, ako polícia zastavila trestné stíhanie.

Podozreniami z plagiátorstva rigoróznych prác na UMB sa zaoberala v minulosti aj účelová komisia Akademického senátu (AS) UMB. Konštatovala, že medializovaná dvojica rigoróznych prác "obsahuje časti, ktoré sú oproti zdrojovej literatúre mierne upravené, väčšina častí však rovnako vykazuje vysokú mieru zhody so zdrojovou literatúrou, miestami je zachované členenie kapitol a podkapitol pôvodných zdrojov".

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti