Kočner a Rusko sú vinní v kauze televíznych zmeniek, dostali po 19 rokov

Sprava Benjamin Mendy a Ederson z Manchesteru City oslavujú triumf v prvom osemfinále LM na pôde Realu Madrid.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Dianie sme sledovali minútu po minúte.

Špecializovaný trestný súd dnes rozhodol v kauze zmenky. Z ich falšovania a marenia spravodlivosti odsúdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska na 19 rokov väzenia. Prokurátor Ján Šanta im navrhol 20-ročný trest.

Predseda senátu Emil Klemanič vyhlásil, že súd vyhodnotil všetky dôkazy a dospel k záveru, že obžaloba bola dôvodná a skutok sa stal.

Senát v zložení Emil Klemanič, Pamela Záleská a Ján Buvala si na poslednom pojednávaní vypočul záverečné reči prokurátora, právnych zástupcov televízie Markíza aj samotných obžalovaných a ich advokátov. Rusko aj Kočner naďalej trvajú na svojej nevine.

Žiadali senát, aby vypočul ďalších svedkov a preskúmal dôkazy. Predseda senátu Klemanič to odmietol so slovami, že obžalovaní dostali počas procesu veľký priestor na obhajobu.

Kočner a Rusko boli obžalovaní z trestného činu falšovania zmeniek za 69 miliónov eur. Zmenky, ktoré údajne podpísal Rusko ešte v roku 2000, začal Kočner v roku 2016 vymáhať od televízie Markíza. Prokurátor však v obžalobe tvrdí, že podpisy ako aj zmenky boli vyhotovené až v roku 2016.

Potvrdila to aj komunikácia Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou. Cez aplikáciu Threema sa rozprávali aj o tom, ako mu rozsudok na civilnom súde vybavila Jankovská u sudkyni Zuzany Maruniakovej.

Neprávoplatne odsúdení podajú odvolanie voči rozsudku. Potvrdil to ich obhajca Marek Para. Výšku trestu vníma ako exemplárnu, nie celkom primeranú ani spravodlivú. O rozsudku svojich klientov oboznámi osobne.

O odvolaní bude rozhodovať Najvyšší súd. Jeho sudcovia buď potvrdia rozsudok zo Špecializovaného trestného súdu alebo ho môžu zmeniť. Ak zistí senát NS nejaké pochybenia, môže celú vec aj vrátiť opäť na ŠTS.

 

Zdroj: TASR

11.31 - Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic po rozsudku vyhlásil, že dnes je dobrý deň pre spravodlivosť na Slovensku. „Komunikácia v Threeme a výpoveď Petra Tótha posilnili dôkaznú situáciu. Myslím si, že dnes je významný deň. Rozhodnutie bolo dobre vyargumentované a predpokladám, že ho potvrdí aj Najvyšší súd. Sme mimoriadne spokojní. Bol to takmer dvojročný boj a sme spokojní aj s výškou trestu,“ konštatoval.


11.20 - Klemanič ukončil svoje odôvodnenie.

11.17 - Sudca hovorí, že neuložil Kočnerovi trest prepadnutia majetku, pretože ku skutočnej škode voči televízii Markíza nedošlo. Došlo by k nej vtedy, keby Markíza peniaze za zmenky Kočnerovi vyplatila.

11.12 - Klemanič sa vyjadruje k trestu. Hovorí, že trest ovplyvnilo aj množstvo priestupkov, ktoré Kočner a Rusko v minulosti urobili. Ukazuje to ich povahu.

O výške trestu rozhodovala aj suma, ktorú Kočner vymáhal. 69 miliónov eur je pre Klemaniča obrovská suma. Senát premýšľal aj nad rozdielnymi trestami pre Ruska a Kočnera, no nedokázali vyhodnotiť, kto bol zodpovedný viac a kto menej.

11.09 - Podľa súdu bola obžaloba dôvodná a dôkazy priviedli súd k záveru, že skutok sa stal tak, ako ho opisuje obžaloba.

11.08 - Klemaniča presvedčila aj znalkyňa Erika Straková.

11.06 - "Zmenky nikto nevidel," vyhlásil Klemanič. Nič na tom nezmenilo ani množstvo svedkov, ktorí vypovedali. Súd sa podľa Klemaniča nemá prečo zaoberať vyjadreniami na sociálnych sieťach. Narážal tým na Ruskovu požiadavku vypočuť jeho bývalú kolegyňu z televízie Markíza, ktorá mala na sociálnej sieti Facebook napísať status o zmenkách.

11.03 - Kočner mal intenzívne vzťahy s ľuďmi z justície. Podľa Klemaniča to Threema ukázala a pred jej medializáciou o tom nevedel ani Tóth, pretože to pred senátom nepovedal. Je to podľa Klemaniča dôkaz, že Tóth nemohol s Kočnerovým mobilom manipulovať. Z morálneho hľadiska však nechce tieto vzťahy komentovať. Dodal, že verí, že komunikácia z Threemy je pravdivá.

10.59 - Sudca hodnotí Tóthovu výpoveď. "Možno si zachránil svoju kožu, je to možné," hovorí Klemanič. Pripomína však, že Tóth vydal polícii Kočnerove telefóny. "Ak by do Threemy zasahoval a manipuloval, tak by sa to odrazilo aj na výpovedi. Tóth nepoznal obsah Threemy," vyhlásil Klemanič.

10.57 - Výpoveď Petra Tótha a Threema boli podľa Klemaniča kľúčové momenty procesu. Tóth vypovedal vyše sedem hodín.

10.55 - Klemanič vysvetľuje, prečo nepredvolali niektorých svedkov a nečítal niektoré dôkazy. "Súd nepredvolal tých svedkov, ktorých podkladal za svedkov, ktorí nemajú čo viac objasniť. Znalecké dokazovanie sme nepripustili, ktoré mali len formu kontrolných posudkov. Znalec nemôže hodnotiť prácu znalca. To môže len súd," vyhlásil Klemanič.

10.48 - Čo sa týka Threemy, Klemanič hovorí, že na začiatku nevedel, čo to je. "Sladká nevedomosť," povzdychol si Klemanič. Dodal, že pred súdom vypovedalo veľa svedkov navrhovaných obhajobou. Štyroch až piatich podľa Klemaniča nebolo nutné vypočuť, pretože sa z ich výpovedí nič nové nedozvedeli, ale rešpektoval práva obhajoby.

10.47 - Klemanič hovorí, že prokurátor predvolal aj Jozefa Dučáka, hoci na prvý pohľad nepodporoval verziu obžaloby. Vypovedala aj novinárka Nina Sobotovičová a na návrh obhajoby prečítali celý jej rozhovor s Kočnerom a Ruskom.

10.45 - Klemanič vysvetľuje, že Klinkhammer a Volzová neboli vypočutí, pretože žijú v zahraničí a ich výpovede z prípavného konania boli pred súdom prečítané.

10.44 - Predseda senátu Klemanič vysvetľuje dôvody rozhodnutia senátu.

10.41 - Pavol Rusko dostal tiež 19 rokov.

10.40 - Kočner dostal 19 rokov s maximálnym stupňom stráženia, dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur.

10.29 - Sudca Klemanič začal čítať rozsudok. Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko sú vinní, pretože vyhotovili štyri falošné zmenky.

Rozsudok v kauze zmenky9.34 - Sudca Klemanič vyhlásil prestávku. Senát sa ide poradiť.

9.32 - Kočner a Rusko odchádzajú z pojednávacej miestnosti. Rusko odišiel, preto, lebo sa dohodol s manželkou, že sa o rozsudku chcú dozvedieť spolu.

9.32 - Ani Rusko nechce byť v pojednávacej miestnosti počas vyhlásenia rozsudku.

9.28 - Rusko pritvrdil. Povedal, že súd spácha justičný omyl, ak ho vyhlásia za vinného.

"Spravodlivosť si zaslúži dostať šancu," povedal Rusko.

9.23 - "Sme my horší ľudia ako Lipšic so Šantom? Máme menšie práva? Sú z nás už aj objednávatelia vrážd. Takto ste to nastavili. Naše slová sú nepodstatné. Nemáme tie práva, aké má obžaloba. Valí sa tu na nás špina," vyhlásil Rusko.

9.21 - Rusko opäť apeluje na súd, aby vypočul ďalších svedkov a preskúmal dôkazy.

9.19 - "Život ma naučil, že veci nie sú také, aké sú, ale také, aké sa javia," sťažuje sa Rusko a hovorí, že svedkovia, ktorých predvolala obžaloba neboli relevantní. Podľa Ruska neumožnil senát vypočuť svedkov, korých navrhovala obhajoba.

9.17 - K slovu sa dostal Pavol Rusko. Hovorí, že keď sa rozhodol povedať, ako to bolo, vedel, že má proti sebe silného protivníka. "Viem, aké je ťažké postaviť sa proti svojim bývalým partnerom spoza oceána," povedal Rusko a opäť vyhlásil, že proces je nezákonný.

9.15 - "Nemám k tomu viac čo povedať. Nikdy sme zmenky nefalšovali. Sme nevinní," povedal Kočner. Požiadal senát, aby rozsudok vyniesli bez jeho prítomnosti.

9.14 - Kočner hovorí, že americký znalec LaPorte dostal od amerických úradov povolenie, aby sa zúčastnil na pojednávaní na Slovensku. Americkému ministerstvu financií má podľa Kočnera LaPorte oznámiť dátum, kedy príde vypovedať.

9.13 - Chceme pokračovať v dokazovaní. Aj kvôli tomu, že v niektorých médiách vyšli informácie, ktoré dokazujú, že sme zmenky nefalšovali," vyhlásil Kočner.

9.11 - Kočner rozpráva, že v kauze "motáky" vypovedal pred dvoma dňami Roman Osuský. Bol príslušníkom tajnej služby v rokoch 1996 až 2015. Kočner hovorí, že sa s ním v roku 2018 stretol a spýtal sa ho, či vedel niečo o kauze zmenky. Osuský mu povedal, že nemôže nič povedať, pretože je viazaný služobným tajomstvom.

Osuského výpoveď navrhujú vložiť do vyšetrovacieho spisu a požiadajú ho predvolať pred súd. Dokazovanie je však už ukončené.

9.08 - Klemanič udeľuje Kočnerovi posledné slovo.

9.07 - Predseda senátu Emil Klemanič otvára hlavné pojednávanie.


9.03 - Prišiel aj Pavol Rusko.

8.55 - Do pojednávacej miestnosti vošiel Marian Kočner.


PEZINOK/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozsudok

Dôležité udalosti