Takto sa vyvíjala kauza zmeniek. Výpoveď znalkyne presvedčila aj sudcov o ich falšovaní

Na snímke kópie sporných podpisov zo zmenky dňa 11. januára 2000.
Zdroj: TASR

Proces trval takmer dva roky.

Senát Špecializovaného trestného súdu uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Obaja dostali po 19 rokov, podnikateľ musí aj zaplatiť peňažný trest 10-tisíc eur. Rozsudok nie je právoplatný.


Výberová chronológia kauzy televíznych zmeniek

8. februára 2018 - Okresný súd Bratislava V otvoril pojednávanie v kauze týkajúcej sa TV Markíza a jej bývalého riaditeľa Pavla Ruska. Spoločnosť Mariana Kočnera žalovala jeho a súkromnú televíziu a žiadala preplatenie zmenky v hodnote 8,3 milióna eur. Rusko potvrdil, že zmenku podpísal 11. júna 2000. Celkovo mal signovať štyri zmenky v hodnote cca 69 miliónov eur.

26. apríla 2018 - Rusko a v druhom rade aj samotná televízna spoločnosť sú povinní preplatiť zmenku v hodnote 8,3 milióna eur spoločnosti Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera. Rozhodla o tom sudkyňa OS Bratislava V Zuzana Maruniaková. Rozsudok nebol právoplatný.

14. mája 2018 - Televízna spoločnosť Markíza-Slovakia podala v súvislosti so spornými zmenkami trestné oznámenie na oboch aktérov za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

6. júna 2018 - NAKA začala trestné stíhanie vo veci sporných zmeniek.

20. júna 2018 - Na OS Bratislava V mal pokračovať spor o zaplatenie ďalšej zmenky v hodnote 26 miliónov eur, termín pojednávania bol zrušený.
- Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že podnikateľa Kočnera zadržali vo veci týkajúcej sa zmeniek.
- Rusko si prevzal na polícii uznesenie o obvinení z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a z trestného činu marenia spravodlivosti. S vyšetrovateľom NAKA sa dohodol, že sa dostaví na výsluch.

23. júna 2018 - Kočnera i Ruska budú stíhať na slobode. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

15. novembra 2018 - Zmenky, ktoré sa týkajú TV Markíza, nie sú autentické. Písmoznalkyňa na základe požiadavky NAKA na expertné skúmanie dospela k záverom, že podpisy bývalého šéfa televízie na zmenkách nie sú z roku 2000, teda zmenky nevznikli tak, ako to tvrdia obaja aktéri

4. marca 2019 - Kočnera obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorá sa stala 21. februára 2018.

15. marca 2019 - Vyšetrovateľ finančnej polície NAKA podal návrh na obžalobu Kočnera a Ruska. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur.

22. júla 2019 - Trojčlenný senát ŠTS, ktorému predsedal Emil Klemanič, začal pojednávanie v kauze údajného falšovania televíznych zmeniek.

24. júla 2019 - Prokurátor ÚŠP Ján Šanta predložil senátu ŠTS v Pezinku komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a jeho spoločníkom v spoločnosti Gamatex Štefanom Ághom.

29. júla 2019 - Prokurátor ÚŠP Ján Šanta predložil senátu ŠTS v Pezinku komunikáciu medzi Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Zároveň súd informoval, že vzniesol obvinenie voči jednej z osôb, ktorá mala dovtedy postavenie svedka.

19. augusta 2019 - Prokurátori ÚŠP disponujú dôkazmi, že mobil odovzdaný svedkom Petrom Tóthom patril Kočnerovi. Komunikácia, ktorej záloha bola v telefóne, nie je jediným dôkazom voči obvinenému.

9. septembra 2019 - Obžalovaný Kočner z falšovania zmeniek TV Markíza vypovedal pred senátom ŠTS v Ústave na výkon väzby Bratislava. Tak ako Rusko začal vysvetľovaním kauzy Gamatex, ktorá mala viesť k podpisu údajných zmeniek.

12. septembra 2019 - Kočnera obvinili aj v prípade 'motákov'. Vyšetrovateľ národnej protizločineckej jednotky NAKA vzniesol obvinenie z pokusu zločinu marenia spravodlivosti. V jednom prípade sa mal pokúsiť o sfalšovanie dôkazu v kauze zmeniek.

17. októbra 2019 - Prokurátor ÚŠP Ján Šanta doručil súdu ďalšiu Kočnerovu komunikáciu cez aplikáciu Threema. Spravil tak na pojednávaní v Ústave na výkon väzby Bratislava. Podľa Šantu má tak senát ŠTS už kompletnú komunikáciu.

28. októbra 2019 - Senát ŠTS povolil prepis Kočnerovej komunikácie cez aplikáciu Threema ako dôkaz v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Komunikácia sa tak začala na pojednávaní čítať.

18. novembra 2019 - Obžalovaný Rusko opätovne neprišiel na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek pre zdravotný stav. Prokurátor Šanta navrhol pre obštrukcie jeho väzobné stíhanie. Senát ŠTS prerušil hlavné pojednávanie.

4. decembra 2019 - Pred senátom ŠTS vypovedala exmanželka zavraždeného advokáta Ernesta Valka - Oľga. Valko bol podľa obhajoby autorom nápadu vyriešiť spor Gamatex údajnými zmenkami, Valková to na súde poprela: "Nikdy som nezaregistrovala, že by si manžel s Ruskom alebo Kočnerom podal ruku alebo že by mali spolu nejaké rozhovory."

16. decembra 2019 - Obžalovaní boli prvýkrát spolu naraz na pojednávaní vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti pred senátom ŠTS v Pezinku.

10. februára 2020 - Písmoznalkyňa Erika Straková, ktorá skúmala Ruskove podpisy, tvrdí, že vznikli až po roku 2013. Uviedla to na pojednávaní ŠTS. Strakovej záver podporuje obžalobnú verziu, že zmenky sú antedatované. Pri vynášaní rozsudku predseda senátu Emil Klemanič povedal, že Strakovej výpoveď ho presvedčila o falšovaní.

12. februára 2020 - Senát ŠTS ukončil dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Prokurátor ÚŠP Ján Šanta navrhol obžalovaným trest odňatia slobody vo výške 20 rokov. Po záverečných rečiach procesných strán senát odročil pojednávanie na 27. február, keď už padol rozsudok.

Vypočujte si rozsudok, ktorý prečítal predseda senátu Emil Klemanič.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti