Tínedžerke odstránili maternicu bez jej vedomia. Zistila to po 11 rokoch, keď nemohla otehotnieť

Obeť nútenej sterilizácie pochádza z Juhoafrickej republiky.

Mladá žena z Juhoafrickej republiky zverejnila cez britskú televíziu BBC svoj príbeh. Tvrdí, že ako 17-ročnú ju po pôrode sterilizovali bez jej vedomia. Zistila to až po 11 rokoch, keď sa snažila opäť otehotnieť.

Bongekile Msibi patrí k 48 ženám, ktoré sa stali obeťami nútenej sterilizácie v štátnych nemocniciach v JAR. Komisia pre rodovú rovnosť (Commission for Gender Equality found) uviedla, že pri vyšetrovaní prípadov sa tiež zistilo, že v nemocniciach „zmizli" spisy pacientok a zamestnanci odmietli spolupracovať.

Komisia vyšetruje celkovo 15 nemocníc, kde opakovane porušovali občianske práva a prípady siahajú až do roku 2001.

Juhoafrické ministerstvo zdravotníctva sa k tomu zatiaľ odmietlo vyjadriť, ale uviedlo, že ministerka Zweli Mkhize požiadala o stretnutie s komisiou.

Mladá matka sa s tým nevie vyrovnať

„Bola som po cisárskom reze, pretože som čakala veľké bábätko. Netušila som, že mi odobrali maternicu. Po piatich dňoch som odišla so zdravou dcérkou, ale obrovskou jazvou na bruchu," spomína Bongekile Msibi.

„Pravdu som zistila až po 11 rokoch. Nemohla som znovu otehotnieť. Išla som k lekárovi a ten mi oznámil hroznú správu. Povedal, že nemám maternicu," dodala.

„Je to také kruté. Som zhrozená, zmätená a nešťastná. Keďže som nikdy inú operáciu neabsolvovala, museli ma sterilizovať krátko po pôrode."

Mladá matka sa obrátila na kompetentné úrady a oslovila aj médiá. Dokonca sa stretla s lekárom, ktorý ju operoval.

„Nepovedal ani prepáčte. Vraj mi sterilizáciou zachránil život. Nechápem ale, pred čím mi ho mal zachrániť. V nemocnici nie je o tom žiadny spis. Dokonca sa ma snažil presvedčiť, že sterilizáciu podpísala moja matka. Tá to však neurobila," uviedla rozhorčená žena, ktorej sa úplne zmenil život.

Bongekile Msibi sa po tomto zistení rozišla so snúbencom, pretože veľmi túžil po deťoch. Jej dcéra by zase chcela súrodenca. Mladá žena vždy zosmutnie, keď vidí tehotnú ženu alebo matku s kočíkom. Od nemocnice žiada odškodné. „Nikdy to nedokážem prekonať, tá jazva mi to bude vždy pripomínať."

JAR/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.