Bývalý policajný viceprezident prehovoril o praktikách. Spomenul aj Milana Lučanského

Jaroslav Málik vlani zo zboru odišiel na vlastnú žiadosť.

Bývalý policajný viceprezident Jaroslav Málik, ktorý pôsobil v polícii 28 rokov, prehovoril o praktikách na najvyšších poschodiach polície a spochybnil nezávislosť súčasného šéfa Milana Lučanského.

Vlani zo zboru na vlastnú žiadosť odišiel. Netají sa tým, že o pomeroch v polícii prehovoril aj v súvislosti s voľbami.

Málik v minulosti riadil odbor kriminálneho spravodajstva, v roku 2016 sa stal prvým policajným viceprezidentom, kde nahradil Lučanského, ktorý odišiel šéfovať inšpekcii.

Málik, ktorý svoju kariéru ukončil ako pridelenec v Srbsku, otvorene hovorí o vplyve bödörovcov v polícii.

„Keď som na jednej z pracovných porád prosil Lučanského, aby nešli do Nitry, lebo to skončí u bödörovcov na stole, prerušil poradu a utekal za Tiborom Gašparom. Ten vplyv bol silný a všetci o ňom vedeli," hovorí Málik.

Ten pozná terajšieho policajného prezidenta 25 rokov a vníma ho ako nominanta vládnych strán. Okolnosti podrobnejšie uviedol pre denník SME. Spomína si aj na jeden z ich spoločných rozhovorov.

„Keď sme sa rozprávali medzi štyrmi očami, povedal mi, že on nikdy nepôjde proti Robertovi Kaliňákovi, lebo je jediný, kto mu po vyhodení od vtedajšieho ministra Daniela Lipšica pomohol," dodal Málik.

Keď novinár Ján Kuciak vo svojom poslednom článku odhalil mafiánsku bunku na východe Slovenska, všetci sa pýtali, prečo voči Vadalovi nezasiahla polícia skôr.

Málik tvrdí, že o Talianoch mali informáciu už v roku 2013, no nebola snaha ich riešiť. Lučanský bol v tom čase Málikovým priamym nadriadeným.

Tento prípad aktuálne vyšetruje inšpekčná služba, ktorá vedie trestné stíhanie pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

O tom, že naša polícia roky o Vadalovi vedela, informovala aj talianska investigatívna novinárka Maria Grazia Mazzolová.

A ako na tieto obvinenia reaguje policajný šéf? Vyjadrenia svojho bývalého kolegu označil za klamstvá a nepodložené výmysly.

Policajné prezídium v reakcii dodáva, že Málik má blízko k ľuďom z Kočnerovho sledovacieho komanda a je podozrivý, že vedel o sledovaní novinárov. Lučanský zároveň avizuje, že sa bude brániť trestným oznámením.

Málik, ktorý je od septembra minulého roka vo výsluchovom dôchodku, tvrdí, že dôvodom, prečo odišiel do civilu, boli aj obavy o život, čo uviedol aj vo svojej žiadosti o uvoľnenie zo zboru.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.