Na Záhorí je veľký záujem o pôdu, ľuďom chodia listy od zahraničných podnikateľov

Starosta varuje, aby ľudia nedarovali pôdu pod rodinným domom.

Pôda je nielen národné bohatstvo, ale aj výhodný obchodný artikel. Viacerí obyvatelia západného Slovenska dostali listom ponuku. Firma ich informuje, že má záujem o pozemky a pridáva aj orientačnú sumu, ktorú je ochotná za ne dať. Viacerí vlastníci pôdy vo Veľkých Levároch dostali od firmy list.

"Samozrejme, kupovanie a predávanie pôdy nie je zakázané. Avšak upozornili sme občanov na to, aby si dobre zvážili, komu a za akú cenu chcú pôdu odpredať a aby omylom neodpredali napríklad pozemok pod rodinným domom," varuje starosta Veľkých Levárov Richard Nimsch.

Súkromník má v listoch záujem o celý list vlastníctva, pod ktorým môže byť niekoľko parciel. Na jednej, napríklad, stojí rodinný dom.

Za celý list vlastníctva firma ponúka orientačne päťtisíc eur a hoci píše, že následne vypracuje individuálnu podrobnú ponuku, adresáta tohto listu suma nahnevala. Už len hodnota parcely, na ktorej stojí jeho dom, je niekoľkonásobne vyššia.

Obálku si v schránke našli viacerí vlastníci pôdy na Záhorí aj niektorí obyvatelia obce Závod.

O slovenskú pôdu majú záujem Česi, ale aj podnikatelia z Holandska a Rakúska. Niektorí na nej farmárčia, nájdu sa však aj firmy, ktoré polia neorú, len skupujú a nasledne predávajú. Podobná ponuka prišla aj pred pol rokom ľuďom v okolí Kútov a aj na miestne družstvo.

Viac sa dozviete v reportáži Sone Cipínovej.


VEĽKÉ LEVÁRE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Záhorie

Dôležité udalosti