Threema sa objavila na ďalšom súde! V kauze údajného ohovárania Moniky Jankovskej

Obžalobe totiž čelí trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček, ktorý ju roky viní z brania úplatku od mafiána.

Komunikáciu medzi bývalou štátnou tajomníčkou a Marianom Kočnerom si tentoraz vyžiadal sudca Okresného súdu v Bratislave. Obžalobe totiž čelí trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček. Ten mal podľa prokuratúry ohovárať a krivo obviniť Moniku Jankovskú.

Ondrej Janíček stojí pred súdom pre slová na adresu bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti. Je presvedčený, že pred rokmi vzala od Petra Čongrádyho peniaze za to, že ho poslala do väzby a odsúdila za vydieranie. Mafián mal zálusk na Janíčkov podnik Fatima pod hradným bralom.

"Stále ide o Fatimu a o to, ako som bol účelovo krivo obžalovaný a aj odsúdený od roku 2000," povedal Televízii Markíza Ondrej Janíček.

Spory sa ťahajú už dve desaťročia. Monika Jankovská v minulosti Markíze povedala, že Janíček nehovorí pravdu a roky čelí útokom. Poprela, že by vzala peniaze od mafiána Čongrádyho.

Vtedy sa objavil ďalší svedok - Michal Vida. Vo videu hovoril, že Jankovskej už boli zaplatené tri milióny korún. Vida bol podľa vlastných slov Čongrádyho spolupracovník.

Threema na scéne

Nové svetlo do celej kauzy potom vniesol telefón Mariana Kočnera, jeho tisíce správ s vtedajšou štátnou tajomníčkou. No a práve tie žiadal Daniel Lipšic ako advokát podnikateľa zaradiť medzi dôkazy. Po špecializovanom trestnom súde sa tak Threema objavila aj v Bratislave.

Sudca Ján Golian si šifrovanú komunikáciu z aplikácie Threema medzi Monikou Jankovskou a Marianom Kočnerom už z Národnej kriminálnej agentúry vypýtal. Podľa našich informácií ju študoval niekoľko dní.

"Či sa Threema bude čítať alebo nie, závisí od rozhodnutia súdu, či považuje obsahovo tú komunikáciu relevantnú pre prebiehajúce konanie, ktoré je vedené pre trestný čin ohovárania a krivého obvinenia. Som presvedčený, že klient je nevinný," povedal nám Daniel Lipšic.

Väzba za údajné ohováranie neprešla

Monika Jankovská Marianovi Kočnerovi v máji 2018 napísala: "Policajti sú v robote. Všetko majú pripravené na zajtra skoro ráno!!! A k...a prokurátorská nechce dať súhlas!!!!! Mňa naozaj j...e." Podnikateľa zadržali o pár dní neskôr. Prokurátor pre neho väzbu nežiadal.

Podľa Lipšica sa komunikácia z Threemy netýka súčasného konania na Okresnom súde Bratislava I., ale prináša dôkaz o konaní Jankovskej voči jeho klientovi.

"Týka sa toho, že sa snažila môjho klienta väzobne stíhať, intervenovala na všetkých možných úrovniach, ovplyvňovala jedného kľúčového svedka v inom trestnom konaní," povedal Lipšic.

Konkrétne mala Jankovská ovplyvňovať Michala Vidu, ktorý pôvodnú výpoveď proti nej zobral späť. Aj o tom písala Kočnerovi takúto správu: "Povie tri nacvičené vety. Janíček klame. Vydieral ma a donútil ma natočiť video. Neposlal som Markíze ani inde žiadne svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa pani Jankovskej."

Jankovská styky s mafiou odmieta

Monika Jankovská od začiatku odmieta, že by sa s Marianom Kočnerom poznala, či si s ním písala. Po tom, ako sa porúčala z ministerstva, mala robiť sudkyňu na Krajskom súde v Bratislave. Ten sídli v rovnakej budove, v ktorej aktuálne súdia Ondreja Janíčka.

Jankovská si však talár neoblieka, má pozastavený výkon funkcie. Spolu s ďalšími sudcami z Kočnerovej threemy je totiž podozrivá, že svoje postavenie zneužívala.

Reportáž do Televíznych novín spracovala redaktorka Zuzana Ferenčáková, ktorá sa tejto téme dlhodobo venuje.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti