Krause: Ak sme v dlhodobej nefunkčnej symbióze, život len prežijeme a neužijeme si ho

krasnahorka_tvnoviny.mp4
Zdroj: Elnur/shutterstock.com

Laické rady ľuďom, ktorí si ich nepýtajú, môžu byť kontraproduktívne a vzťahu môžu viac uškodiť.

Dysfunkčná symbióza. Pojem, ktorý na prvý pohľad vyzerá veľmi komplikovane, ale v podstate je veľmi jednoduchý na vysvetlenie. Je to niečo, čo je nefunkčné vo vzťahu dvoch ľudí.

Príkladom je, že veliteľom vo vzťahu je žena zakazujúca ísť mužovi napr. na futbal. A vtedy do hry vstupujú kamaráti. Radia mu, aby si nenechal "kafrať" do života a uvedomí si, že asi majú pravdu.

Príde domov, začne manželke hovoriť, že chce byť autonómny a ona tým, že má veliteľké sklony, začína polovičku konfrontovať a háda sa.

"To, čo bolo v ich vzťahu nezdravé im umožňovalo fungovať. Muž vďaka radám od kamarátov znefunkční to, čo už bolo nefunkčné. Laické rady ľuďom, ktorí si ich nepýtajú, môžu byť kontraproduktívne a vzťahu môžu viac uškodiť, ako pomôcť. Nevyžiadaná pomoc, ak nepoznáme pozadie, môže viac uškodiť. Mali by sme si udržať odstup a poskytnúť to, čo si myslíme iba vtedy, ak sa nás na názor opýta druhá strana. To, čo vám funguje, nemusí fungovať iným ľuďom," vysvetlil v poradni Telerána psychológ Robert Krause.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú, a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér - Ellie a Lori.

BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti