Bukovský: Lieky proti bolesti treba užívať iba večer, proti zápalu dvakrát denne

Kouč Interu Antonio Conte reaguje v dueli proti Laziu Rím.
Zdroj: Sjstudio6/shutterstock.com

Platí to však iba pri špecifických ochoreniach.

Možno aj vy sa teraz liečite zo zlomeniny, ste po operácii alebo máte chronické bolesti a užívate lieky potláčajúce zápal. Možno máte práve tie, ktoré majú 24-hodinový účinok.

Lekár Igor Bukovský v Teleráne prezentoval najnovšie zistenia z experimentu na myšiach. Podľa jeho slov vedci vo výskume zistili, že nie je dobré užívať pri spomínaných stavoch práve tieto 24-hodinové lieky proti zápalu.

„Ukazuje sa, že liek proti zápalu sa ráno a večer správa ako úplne odlišný liek. Vedci pre to odporúčajú užívať ráno a na obed liek proti zápalu, na noc si dať liek proti bolesti," vysvetlil.

Bukovský prezentoval v Teleráne aj najnovšie zistenia z výskumu, ktoré sú dôležité pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami akými sú napr. reumatoidná artritída, skleróza multiplex, či psoriáza.

„Na pokusoch zistili, že keď do stravy myší poškodených sklerózou multiplex nedali aminokyselinu metyonín, ochorenie sa utlmilo, resp. sa vyvíjalo pomalšie. Táto aminokyselina sa nachádza najmä v mäse a vajíčkach, ale aj v orechoch a strukovinách. Ak teda znížime jej príjem, upokojíme typ bielych krviniek tzv. T-lymfocyty, ktoré sú pri spomínaných ochoreniach najviac agresívne. Už dávno vieme, že vegánska strava pri rematoidnej artritíde za šesť týždňov stlmí bolesť a toto môže byť ďalšia súvislosť," dodal.

V Teleráne Igor Bukovskký varoval ľudí v súvislosti s jedným podvodom, do ktoré ho zatiahli na internete.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti