Ako prežiť menopauzu a nezblázniť sa? Ženy si ju do istej miery vedia zmierniť samy

Adrián Figa
Zdroj: fizkes/shutterstock.com

Toto obdobie však neprežívajú iba ženy, týka sa ja mužov.

Klimaktérium alebo menopauza. Je to prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Prechod, ako voláme toto obdobie u nás, je väčšinou medzi 42. a 55. rokom veku ženy.

Najčastejšími prejavmi sú návaly tepla, nadmerné potenie sa, a to hlavne v noci, bolesti hlavy a kĺbov, podráždenosť, nesústredenosť, depresie, nespavosť, závraty a búšenie srdca. Toto všetko súvisí s individuálnym kolísaním hormónov v období menopauzy.

Tohto obdobia sa obáva azda každá z nás. Určite si kladiete aj množstvo otázok, či to zvládnete, ako bude reagovať okolie alebo ako sa s týmto biologickým stavom dá bojovať.

Neprežívajú ho iba ženy, tzv. mužská menopauza sa volá andropauza a aj, ako sa hovorí, silnejšia polovička ľudstva si musí prejsť týmto "biologickým peklom", hoci si to viacerí nechcú priznať.

TIP: Najlepšie potraviny a bylinky na menopauzu bez stresu

V Teleráno o ňom hovoril primár I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Martin Petrenko. "Je nepríjemné, keď prestanú fungovať vaječníky. Niektoré ženy prežijú klimaktérium ako 35-ročné, čo je naozaj veľmi skoro. V tomto prípade existuje tzv. náhradná liečba, ktorá im dokáže nahradiť hormóny z vaječníkov. Ale napr. pri hormonálnej liečbe sa za roky ukázalo, že existuje riziko karcinómu napr. prsníkov," vysvetlil.

Podľa Petrenka ďalším zdravotným rizikom je nedostatok estrogénov, čo môže spôsobiť osteoporózu a ženy postihuje do konca života.

Odpoveď na to, či je dedičný vek menopauzy a či si ju vedia ženy ovplyvniť samy sa dozviete vo videu.BRATISLAVA/Teleráno, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti