Dojemné stretnutie majiteľky ukradnutého koňa z východu. Zviera skončilo v Rumunsku

19_danilov_korona_tvnoviny.mp4
Zdroj: súkromný archív

Domov ho priviesť ešte nemôže, hoci jej slovenskí veterinári dali povolenie.

Dojemné stretnutie po roku. Majiteľka ukradnutého koňa sa so svojím miláčikom stretla v Rumunsku. Sama ho tam vypátrala, no priviesť si ho naspäť domov stále nemôže.

Maršál svoju pani spoznal aj po roku strávenom na samotke v rumunskej stajni. Tá sa neubránila slzám a ako povedala Michaela Hersteková, "bolo to veľmi citovo ťažké".

Koník bol síce celý špinavý od blata, no v dobrej fyzickej i psychickej kondícii. „Nebol ani vystrašený, taký skôr apatický, lebo stál celý rok sám," povedala nám.

S ďalšími štyrmi koňmi ho zlodeji ukradli presne pred rokom z farmy v Tročanoch pri Bardejove. Maršála na internetovej burze objavila jeho majiteľka krátko po krádeži. Policajti ho v Rumunsku zadržali a ustajnili na veterinárnej správe.

Mužom zákona trvalo vyše pol roka, kým vyšetrovací príkaz preložili do rumunčiny. Majiteľku až teraz zavolali, aby bola prítomná pri odbere krvi pred nástupom koňa do trojmesačnej povinnej karantény. Podľa Herstekovej slovenskí veterinári vydali výnimku, aby prišiel na Slovensko skôr, ale Rumuni sa k skráteniu lehoty a prevzatiu koňa pred vypršaním tejto lehoty doposiaľ nevyjadrili.

Veterinári i policajti však sľúbili, že majiteľke za ustajnenie koňa a jeho prepravu späť na Slovensko nebudú nič účtovať. Verí, že jej ho dovezú domov.

Na inzertnej stránke sa chovateľkám, ktoré stále po ukradnutých koňoch na vlastnú päsť pátrajú, podarilo koncom roka nájsť aj ďalšieho koňa. Rumunským orgánom sa ho však nepodarilo zadržať. „Zrejme tam vycestovali po viac ako mesiaci, a to už bol koník predaný," myslí si majiteľka koňa Ľubomíra Rančíková.

Krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová nás informovala, že po koni rumunské orgány naďalej pátrajú a o ich výsledku budú priebežne informovať.

Na farme veria, že sa aspoň jeden nájdený kôň už čoskoro vráti domov. Vybavovačky boli vraj zdĺhavé preto, lebo Rumuni, ale ani naši policajti, sa s takýmto prípadom doteraz ešte nestretli.

Prípad od začiatku sleduje reportér Martin Jedinák.


TROČANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prešov

Dôležité udalosti