Polícia zatýkala ľudí z Kočnerovej Threemy, medzi nimi aj Jankovskú

1803_Moja_mala_princezna_18_03_P30_dnes_20_30__12__Voyo.mp4
Zdroj: TASR

Bývalý sudca Vladimír Sklenka však medzi nimi chýba. S vyšetrovateľmi vraj spolupracuje.

Polícia od rána na celom Slovensku zatýkala ľudí z justície. Zasahoval vyšetrovací tím Hmla, akcia niesla názvom Búrka. Podľa našich informácií zadržali celkom 18 ľudí ľudí, z toho 13 sudcov. Postupne ich privážali na výsluch NAKA do Nitry.

Medzi nimi je aj bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská. Ako uviedol jej obhajca Peter Erdös, počas výsluchu poprela spáchanie skutku a podala voči obvineniu sťažnosť.

Erdös taktiež nemá informácie, že by bol podaný návrh na väzobné stíhanie. „V prípade, ak bude rozhodovať plénum Ústavného súdu, chce byť prítomná, aby sa mohla vyjadriť k samotnému návrhu," doplnil obhajca na margo faktu, že sudcu na väzobné stíhanie musí vydať śtavný súd. Až keď ten takýto návrh schváli, bude rozhodovať o väzbe Špecializovaný trestný súd.

Pozrite si reportáže, ktoré sme  k téme odvysielali v Televíznych novinách.

Zdroj: TV Markíza

Eskorta priváža sudcov aj Mariana Kočnera na výsluch do Nitry:


Zadržaných obvili z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Na výsluchu v Nitre sa nachádzali aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová či sudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár, bývalý predseda tohto súdu Ľuboš Sádovský, advokát Miroslav Mojto a sudkyne Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská, Gabriela Buľubášová a Angela Balázsová.

Polícia sumarizuje, že v stredu okrem 13 sudcov zadržali aj jednu bývalú sudkyňu, správkyňu konkurznej podstaty, advokáta a dve civilné osoby. Vyšetrovací tím Hmla naďalej pokračuje v procesných úkonoch.

Pre niektorých zadržaných budú žiadať väzbu. V prípade sudcov bude musieť o možnosti väzobného stíhania rozhodnúť ústavný súd.


Vyšetrovatelia by sa nemali opierať iba o komunikácie z Threemy, ale aj o ďalšie dôkazy. Stíhania vraj stoja aj na svedeckých výpovediach.

S políciou podľa našich informácií spolupracuje bývalý sudca Vladimír Sklenka, ktorý sa práve pre komunikáciu s Marianom Kočnerom vzdal talára. Nie je vylúčené, že spolupracujú aj iné osoby.

V súvislosti s Kočnerovou Threemou podá minister spravodlivosti Gábor Gál návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu všetkým sudcom, ktorí boli obvinení.

„Možno sme očakávali, že obvinenia prídu skôr, ale vždy lepšie neskôr, ako nikdy," uviedol Gál na margo obvinenia 13 sudcov a ďalších právnikov.

„Treba to vyčistiť rázne od všetkých, ktorí sú do toho namočení a postaviť ich pred spravodlivý súd, aby sa justícia zreštartovala nanovo," reagoval na situáciu minister. Samotné obvinenie, ktoré bolo doručované zo zákona aj Gálovi, okomentoval tak, že ide o „kus práce" aj vzhľadom na rozsah.

Podľa Gála môže mať obvinenie približne 120 strán. K počtu obvinených uviedol, že nemusí ísť o konečné číslo. „Sú ešte mená, ktoré som počul, že môžu byť zainteresované v nekalých činnostiach, môže sa to rozšíriť," dodal.

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Threema

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.