Želiezovce už tri mesiace trápi vzdelaný bezdomovec. Úradníci sú bezmocní

Cudzinec hovorí tromi jazykmi.

Pred tromi mesiacmi pricestoval z Nemecka do Želiezoviec záhadný, avšak vzdelaný muž ovládajúci jazyky. Ľudia sa bezdomovcovi snažia pomôcť, no nie je to jednoduché.

Najskôr postával pred obchodným domom, bývanie si urobil pod mostom. Doklady nemá. Volá sa vraj Martin Johann Geisel, má 41 rokov a prišiel z Bavorska.

Nám tvrdil, že je sociálny pedagóg a okrem nemčiny hovorí aj po anglicky a španielsky. Prečo sa rozhodol opustiť rodnú krajinu, nedokáže od neho nikto zistiť. Píše listy, tie však nenosí na poštu.

Na jednom z listov pravdepodobne našli aj adresu a jeho presné meno. Zavolali teda do obce v Nemecku, odkiaľ má záhadný cudzinec pochádzať. Tam potvrdili, že o ňom vedia. Z dôvodu GDPR im však viac povedať nemohli.

Polícia si jeho meno preverila v európskych databázach, pátranie po ňom nikde nevyhlásili. Nikoho v meste neobťažuje ani nepýta peniaze.

Miestny podnikateľ oslovil nemeckú ambasádu na Slovensku s otázkou, čo ďalej s človekom, ktorý u nás žije bez dokladov a zrejme potrebuje pomoc.

Na nemeckom veľvyslanectve sme sa pýtali aj my. Povedali nám, že mužovi môžu pomôcť s prípadným návratom domov len vtedy, ak o to požiada. Až vtedy totiž môžu pomôcť kontaktovať členov rodiny.

Ak ho slovenské orgány z krajiny nevyhostia, môže u nás byť aj naďalej. Samozrejme, nárok na žiadne sociálne dávky nemá. Veľvyslanectvo však nemá žiadne páky na to, aby ho poslalo domov proti jeho vôli.

Oslovili sme aj cudzineckú políciu. Povedali, že naším podnetom sa začali zaoberať a podrobnejšie informácie nám poskytnú v najbližších dňoch.

Viac v reportáži Karola Mindáka.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

ŽELIEZOVCE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Želiezovce

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.