Domáce

V najväčšej dedine na Orave poriadne zablúdite. Nemá totiž ulice

zakamenne.jpg
Zdroj: TV Markíza

Ich pomenovanie bude trvať štyri roky.

Najväčšia dedina na Orave je veľkosťou porovnateľná s malými okresnými mestami. A hoci im v obci takmer nič nechýba, čosi, čo už dávno majú aj v mnohých menších dedinách, predsa len nemajú. 

Zdroj: TV Markíza

Zákamenné s takmer päť a pol tisíc obyvateľmi je porovnateľné s okresnými mestami Ilava, Poltár či Sobrance. Čím je ale iné? "Nemáme označenie ulíc a ľudia sa orientujú podľa miestnych názvov a súpisných čísiel," hovorí starosta obce Milan Vrábeľ. 

Ak teda v Zákamennom neviete, kde sú miestne časti ako Ústredie, Poriečie, Oravice, Mrzáčka či Špitál, môžete mať vážny orientačný problém. Tridsaťpäť kilometrov ciest a 1 500 domov. To je už poriadne bludisko. Poštárka v tom síce má jasno, no o chýbajúcich názvoch ulíc sa jej možno aj sníva. "Veľakrát sa nám to stáva, že aj dva, trikrát do týždňa sa ma niekto pýta, kde býva tento pán alebo táto pani. Že to nevedia tu nájsť," hovorí poštárka Marta Rabčanová.

Teraz je však k dispozícii unikátny pomocník. Stačí ísť na stránku obce, kde je úplne nová digitálna mapa. "Nahodíme tu to súpisné číslo, ktoré chceme nájsť. Označíme vyhľadávanie na mape a krásne nám ukáže, nájde na tejto mape, kde sa toto číslo nachádza," vysvetľuje Katarína Sivčáková, matrikárka obce Zákamenné.

Mapa domov bude k dispozícii až kým zdĺhavý proces pomenovania ulíc neurobia. To by malo byť zhruba o štyri roky. 


ZÁKAMENNÉ/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.