Šokujúce čítanie: Sudcovia brali úplatky do stotisíc eur, niekedy stačil aj parfum či kabelka

Úplatky si preberali v budove súdu alebo priamo pred Justičným palácom.

Výsledok akcie, ktorá na Slovensku nemá obdobu. NAKA zadržala 13 sudcov z Kočnerovej Threemy. Medzi nimi aj bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú. Niektorí si s Kočnerom písali priamo, iných v komunikácii spomínal. Všetci sú obvinení z viacerých trestných činov.

Uznesenie o obvinení odhalilo šokujúce informácie. Sudcovia za peniaze rozhodovali na želanie. Parfum, kytica, kabelka, ale najmä úplatky od päť do stotisíc eur im mal rozdávať Marian Kočner, píšu Aktuality.sk.

Z uznesenia ďalej vyplýva, že Monika Jankovská údajne ovplyvňovala ďalšie sudkyne a posúvala Kočnerove úplatky. Niektoré prípady boli naozaj bizardné. Uplácať chceli obe strany sporu.

Kočner vedel dokonca ovplyvniť aj to, aký sudca bude v jeho veciach rozhodovať.

Kľúčovým svedkom má byť podľa uznesenia bývalý sudca Vladimír Sklenka. Podľa Denníka N opísal roky stretávania sa s Marianom Kočnerom a všetky požiadavky, ktoré na neho mal.

Bývalý podpredseda Okresného súdu Bratislava I Sklenka vypovedal, že úplatky sa rozdávali v obálke, v desiatkach tisíc a niekedy priamo v budove súdu alebo pred ňou. Sudcovia sa niekedy pretekali, kto mu ponúkne väčší úplatok podľa toho, za ktorú stranu sporu lobovali, dodáva Denník N.

Samotný Sklenka si mal údajne napríklad v spore spoločnosti Prvá produkčná proti Slovenskému vodohospodárskemu podniku vypýtať úplatok vo výške 100-tisíc eur. Firma chcela od štátneho podniku vymôcť vyše 14 miliónov eur.

Kočner mal kopať za spomínanú súkromnú firmu, keďže ho o to požiadala vtedajšia štátna tajomníčka Monika Jankovská. Sklenka sa podľa Aktualít údajne rozhodoval, či za úplatok dá za pravdu žalobcovi alebo - rovnako za úplatok - rozhodne v prospech žalovaného. Ponuky dostal z jednej aj druhej strany.

Do hry vstúpil aj ďalší krajský sudca Richad Molnár. Ten vraj vedel o ich zámeroch a od Sklenku chcel, aby rozhodol v prospech štátneho podniku. Nakoniec tak aj urobil a podľa portálu v Bratislave prevzal od Richarda Molnára v knihe zabalenej do igelitovej tašky sľúbenú finančnú hotovosť vo výške 20-tisíc eur.

Aj v kauze Technopol lietali vysoké úplatky. Za pomoc Kočnerovi v tomto prípade Sklenka údajne zinkasoval úplatok 100-tisíc eur.

Ústavný súd dostal žiadosť o väzbu obvinených sudcov

Ústavný súd (ÚS) SR už dostal žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) polícia zadržala a sú obvinení z korupčných trestných činov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera. Vo štvrtok bude o žiadosti od 9.00 h rokovať plénum ÚS, ktoré zvolal predseda ÚS Ivan Fiačan. T

Žiadosť o súhlas na vzatie do väzby bola podaná na ÚS vo štvrtok o 0.55 h. "Predmetná žiadosť je na Ústavnom súde SR evidovaná pod evidenčným číslom Rvp 523/2020, sudcom spravodajcom je sudca Ľuboš Szigeti," uviedla hovorkyňa Martina Ferencová. O priebehu zasadnutia a prijatých rozhodnutiach pléna bude ÚS podľa nej verejnosť informovať v súlade s doterajšou praxou. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov.

Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými je okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera.

Podľa zákona žiadosť o súhlas na vzatie do väzby sudcu je oprávnený podať ÚS generálny prokurátor. Predseda ÚS na základe žiadosti "bezodkladne zvolá plénum Ústavného súdu, ktoré vec prerokuje a rozhodne, pričom umožní osobe, ktorej sa žiadosť týka, aby sa k nej vyjadrila". Zadržaných sudcov po stredajších výsluchoch na NAKA v Nitre previezli do oblasti Košíc.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úplatky

Dôležité udalosti