Ústavný súd súhlasil s väzbou pre piatich sudcov, vrátane Jankovskej, ôsmi idú na slobodu

Callum Hudson-Odoi
Zdroj: TASR

O vzatí do väzby bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd.

Ústavný súd súhlasil s väzobným stíhaním piatich sudcov, ôsmim súhlas nedal. Tých prepustia na slobodu. O vzatí do väzby bude rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

Súhlas na väzobné stíhanie dostali Monika Jankovská, Zuzana Maruniaková, Denisa Cviková, Richard Molnár a Eugen Palásthy.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica bude o návrhu prokurátora ÚŠP Generálnej prokuratúry SR, ktorý prevzal dnes o 02.55 h a ktorý obsahuje návrh na vzatie do väzby pre osem osôb, rozhodovať v sobotu (14.3.) od 10.00 h na ŠTS, pracovisko Banská Bystrica," upresnila v piatok hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozhodovať bude aj o advokátovi Miroslavovi Mojtovi, bývalej sudkyni Miriam Repákovej a podnikateľovi Ladislavovi Mojžišovi.

Správkyňu konkurznej podstaty Evu Timár Myjavcovú prepustili. Stíhať ju budú na slobode, prokurátor pri nej väzbu nežiadal. Podľa výpovede sudcu Vladimíra Sklenku mu mala dodávať napísané rozsudky.

Ústavný súd dostal žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby 13 sudcov, ktorých v stredu polícia zadržala a sú obvinení z korupčných trestných činov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera.

Zdroj: TV Markíza

Vo štvrtok od 09.00 h rozhodovalo plénum ÚS, ktoré zvolal predseda ÚS Ivan Fiačan. Žiadosť o súhlas na vzatie do väzby bola podaná na ÚS vo štvrtok o 0.55 h.

Zdroj: TASR – František Iván

„Pán predseda Ústavného súdu (Ivan Fiačan) to jasne proklamoval už pred výsluchom pani doktorky (Denisy Cvikovej), že ich nezaujíma ani tak samotný skutok ako ústavnoprávne dôvody takéhoto zásahu do nezávislosti súdnictva, zásahu do osobného stavu jednotlivca. Čiže ide o ústavnoprávne dôvody a tieto, myslím si, že prokuratúra vo svojom návrhu nepredložila," skonštatoval Berec.

Peter Erdös, zástupca zadržanej bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, spresnil, že o návrhu na vydanie súhlasu s väzobným stíhaním zadržaných rozhoduje aj sudca Mojmír Mamojka a plénum je kompletné.

Podľa medializovaných informácií sa Mamojka zamotal do klamstiev o kontaktoch s Marianom Kočnerom.

Jankovská sa podľa svojho obhajcu vyjadrila predovšetkým k tzv. ústavnoprávnym aspektom prípadného obmedzenia osobnej slobody a jeho účelu, ako aj podmienkam, či väzobné stíhanie spĺňa účel trestného konania.

„Pred plénom Ústavného súdu sme sa vyjadrili, že v tomto prípade nie sú dané dôvody na obmedzenie osobnej slobody," povedal Erdös. Poukázal pritom na obsah žiadosti o súhlas s väzbou, ktorú na ÚS podala prvá námestníčka generálneho prokurátora.

Erdös potvrdil, že medzi dôvodmi na väzbu v žiadosti je tzv. kolúzny dôvod, ako aj možnosť pokračovania v trestnej činnosti.

Obvinení z korupcie

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Medzi zadržanými je okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana Kočnera.

Podľa zákona žiadosť o súhlas na vzatie do väzby sudcu je oprávnený podať ÚS generálny prokurátor.

Predseda ÚS na základe žiadosti "bezodkladne zvolá plénum Ústavného súdu, ktoré vec prerokuje a rozhodne, pričom umožní osobe, ktorej sa žiadosť týka, aby sa k nej vyjadrila". Zadržaných sudcov po stredajších výsluchoch na NAKA v Nitre previezli do oblasti Košíc.

Zastávajú sa svojho predsedu

Sudcovia Okresného súdu Bratislava V, ktorého predseda Dušan Srogončík je medzi zadržanými, vydali vyhlásenie, v ktorom sa ho zastávajú.

Podľa svojich slov považujú za absolútne nespochybniteľné a jednoznačné, že s výkonom funkcie sudcu a jeho postavením je nezlučiteľné akékoľvek nemorálne správanie. Pritom sa kategoricky osobne i stavovsky dištancujú od protizákonného konania kohokoľvek z radov sudcov.

„Vo vzťahu k zásahu NAKA voči Dušanovi S., ktorý zastáva funkciu predsedu tunajšieho súdu od 1. júna 1986, teda 34 rokov, však považujeme za nutné uviesť, že tento nemožno označiť za primeraný tak z hľadiska jeho osoby, ako aj skutku, ktorý je mu z dostupných informácií kladený za vinu, keď zrejme nesúvisí so široko medializovanými podozreniami zo závažnej trestnej činnosti vyplývajúcej zo zverejňovanej komunikácie cez aplikáciu Threema. Na tej sa Dušan S. jednak nezúčastnil, a jednak v nej nebol žiadnym spôsobom spomínaný," uvádzajú sudcovia.

KOŠICE/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úplatky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.