Záťah na sudcov môže ovplyvniť aj fungovanie justície, problematický je jeden súd

Korupčná kauza navyše spôsobila to, že na najvyššom súde zavládla anarchia.

Hromadný záťah proti sudcom môže výrazne ovplyvniť fungovanie justície. Kritický stav hlási najmä okresný bratislavský súd. Jeho obchodný úsek prišiel o tretinu sudcov. Prieťahy hrozia desiatkam prípadov a sporov.

Korupčná kauza navyše spôsobila to, že na najvyššom súde zavládla anarchia. Voľbu nového šéfa súdu chcú preto urýchliť.

V putách skončilo v stredu (11. 3.) dokopy až 13 sudcov, aj keď to, či skončia aj vo väzbe, je v tejto chvíli ešte otázne, minister spravodlivosti už však avizoval, že na talár môžu nateraz zabudnúť. Dosluhujúci minister spravodlivosti Gábor Gál dal návrh na pozastavenie činnosti.

Rozhodovať o ňom budú disciplinárne senáty. Ak to schvália, vyšetrovaný sudca môže byť odstavený až na 12 mesiacov.

Najvyšší súd sa týmto ocitol v situácii, aká tu ešte nebola, momentálne mu nemá kto šéfovať. Doterajšej predsedníčke Daniele Švecovej sa skončilo funkčné obdobie ešte na jeseň, súd zatiaľ viedla podpredsedníčka Jarmila Urbancová, no aj ju v stredu zadržali a obvinili z podplácania.

Tri predošlé voľby nového šéfa súdu boli neúspešné a ďalšia je naplánovaná až na koniec marca. Bezvládie začali riešiť niektorí sudcovia najvyššieho súdu, ich rada vo štvrtok rozhodla, že na budúci týždeň si zvolajú plénum a mimoriadne upravia pravidlá.

Sudcovia Najvyššieho súdu zároveň žiadajú Súdnu radu, aby voľbu nového predsedu urýchlila. Prihlásení sú dvaja kandidáti - sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Najväčšie škrty spôsobilo stredajšie zatýkanie bratislavskému Krajskému súdu a okresnému súdu Bratislava jeden, konkrétne obchodnému úseku. Tam skončili v putách až traja sudcovia, vrátane podpredsedníčky. Ďalší dvaja sa po vypuknutí tejto korupčnej kauzy sami vzdali talára. Vedenie súdu pritom už vo februári hovoril o personálnej kríze a podľa hovorcu Pavla Adamčiaka zadržanie spomínaných troch sudcov tohto úseku krízovú situáciu ešte prehĺbilo.

Sudcovia majú na najbližšie týždne naplánových množstvo pojednávaní, ktoré sa zrejme budú musieť odročovať, predseda súdu preto vo štvrtok v tejto veci prijal opatrenia. Cieľom súdnej rady je posielať nových sudcov prednostne na bratislavskú jednotku. Gál chce situáciu vyriešiť a rokovať o nej s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a uvažuje aj na tým, že by preložil nejakého sudcu na spomínaný okresný súd.

Reportáž spracoval René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti