Minimálna mzda by sa mala zdvihnúť o historicky najvyššiu sumu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Photographee.eu

Prednosť má však stále vyjednávanie medzi zamestnávateľmi a odborármi.

Minimálna mzda by mala v budúcom roku preskočiť 650 eur. A to vtedy, ak najnižšie zárobky medzi sebou nevyjednajú zamestnávatelia a odborári. Viac dostaneme aj za odpracované nočné či víkendy.

Štatistický úrad zverejnil hrubú priemernú mzdu za rok 2019, ktorá bola 1 029 eur. A keďže poznáme tieto zárobky, vieme, o koľko sa zvýši minimálna mzda v budúcom roku.

„Platí automat, ktorý je daný v zákone, a to znamená, že výška minimálnej mzdy sa určuje ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov," vysvetlil hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová.

Nový výpočet minimálnej mzdy prešiel ešte vlani ako poslanecký návrh Erika Tomáša a Roberta Fica. Minimálna mzda by sa tak mala zdvihnúť o historicky najvyššiu sumu. Zo súčasných 580 na 656 eur v hrubom.

Toľko budú zarábať ľudia s najnižšími zárobkami. Samozrejme, prednosť má stále vyjednávanie medzi zamestnávateľmi a odborármi. Ak sa oni dohodnú na inej sume, štát im sudcu robiť nebude. Za posledné roky sa ale dohodnúť nevedeli.

No a tým, že sa zvýši minimálna mzda, už teraz je jasné, že od budúceho roka pôjdu hore aj príplatky za prácu v noci, sobotu a v nedeľu, práve tie, ktoré sú naviazané na hodinovú minimálnu mzdu.

„Ak by sa zvýšila minimálna mzda v prípade nedohody sociálnych partnerov na 656 eur, išlo by o medziročné zvýšenie 13,1 percenta, samozrejme o takéto percento by sa zvýšili automaticky aj príplatky," vysvetľuje Husárová.

No a práve tie vraj robia zamestnávateľom najväčší problém. „Ľudia v priemysle dnes nezarábajú minimálnu mzdu, minimálna mzda robí problém v napojení na príplatky, ktoré diametrálnym spôsobom navyšujú minimálnu mzdu alebo náklady zamestnávateľa na mzdové ohodnotenie. Na každých tisíc zamestnancov hovoríme až o miliónovom navýšení od budúceho roku," tvrdí Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov.

Či bude pre budúci rok minimálna mzda 656 eur uvidíme v najbližších mesiacoch, kedy zvyčajne začína vyjednávanie o novej sume.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Minimálna mzda

Dôležité udalosti