Pomáha cibuľa a cesnak na koronavírus? Bukovský to vysvetlil jednoducho

Košickí policajti kontrolujú prevádzky.
Zdroj: Meesiri/shutterstock.com

Potvrdil, ako aj iní odborníci, pitie alkoholu ho nezabíja.

Počet ľudí s pozitívnym testom na koronavírus stúpol na 61. Na Slovensku platí núdzový stav, kompetentní vyzvali ľudí, aby zostali doma.

Téme prevencie sme sa venovali aj v pravidelnej teleránovej rubrike Počul som, že ..., kde na otázky našich divákov odpovedá lekár Igor Bukovský.

Na koronavírus zatiaľ neexistuje liek a ľudia sa preto zaujímali, či ako prevencia pomôžu tzv. starobabkovskými receptami a či koronavírus "zabijeme" cesnakom, cibuľou alebo alkoholom.

Cesnak a cibuľa

Podľa Bukovského cesnak a cibuľa pomáhajú zabiť baktérie, majú antivírusový účinok, môžu byť súčasťou opatrení ako nedostať koronavírus, ale nezabraňujú jeho šíreniu.

"Alycín, účinná látka z cesnaku, a niektoré sírnaté zložky z cibule majú antivírusový účinok. Závisí to na koncentrácii v organizme, od intenzity infekcie, ču kontaktu s vírusmi. Určite je lepšie jesť cibuľu a cesnak, ako tlačenku," konštatoval.

Alkohol a dezinfekcia tvrdých povrchov

Koronavírus zotrváva na tvrdých povrchoch - sklo, drevo, kov - päť až deväť dní. Bukovský radí, že predmety s týmto povrchom treva dezinfikovať prostriedkami, v ktorých je aspoň  60-percentná koncentráciu alkoholu.

TIP: Kedy a ako často používať antibakteriálne gély? Odborníci sa zhodli na jednom

"Ak už nedostanete v lekárni dezinfekčný gel, môžete ho vyrobiť. Technický benzín alebo benzín alkohol nariedite do aloe vera gelu (pomerom 2 diely alkoholu a diel aloe - pozn. red.). Aloe vera totiž podrží alkohol na dezinfikovanom povrchu dlhšie," radí Bukovský.

Podľa jeho slov nemá význam utrieť napr. vlhčenou utierkou stôl. Radí, že dezinfekčný prostriedok máme nastriekať a nechať pôsobiť aspoň tri minúty.

Potvrdil, ako aj iní odborníci, pitie alkoholu nezabíja koronavírus.

Ak máte aj vy nejaké otázky na Igora Bukovského, pokojne ich pošli na adresu poculsom@markiza.sk a on vám na ne odpovie - v Teleráne alebo na webe.

BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti