Tu sú opatrenia pre zamestnancov aj podnikateľov, ktorých koronavírus pripravil o peniaze

Nová vláda Slovenskej republiky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Minister hospodárstva Peter Žiga ich predstavil po hovore s predstaviteľmi priemyslu.

Vláda plánuje prijať 13 opatrení, ktoré by mali pomôcť firmám aj ich zamestnancom v súčasnej situácii obmedzenej ekonomickej aktivity.

Uviedol to minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) v pondelok po konferenčnom hovore s predstaviteľmi priemyslu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. S väčšinou opatrení súhlasí aj predseda strany SaS Richard Sulík, ktorý bude pravdepodobne novým ministrom hospodárstva.

Opatrenia sa podľa Žigu sa budú dotýkať štyroch oblastí, a to Ministerstva financií SR, Ministerstva sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva hospodárstva SR a samostatne daní a odvodov.

Rezort chce napríklad rokovať s bankami o možnosti odkladu splátok úverov a hypotekárnych úverov bez záznamu v registri dlžníkov, zabezpečiť poskytovanie krátkodobých nízkoúročených úverov pre podniky vo vybraných sektoroch, upraviť možnosť odpisu daňovej straty na dlhšie obdobie, či odložiť termín daňového priznania o tri mesiace pre všetky podniky.

Pre živnostníkov rezort hospodárstva navrhuje odklad platieb poistného a odvodov na obdobie troch mesiacov. Tieto peniaze by podnikatelia postupne doplatili počas nasledujúcich 18 mesiacov.

Firmy v prípade schválenie týchto opatrení nebudú platiť sociálne, zdravotné odvody a dane z príjmu za zamestnancov, ktorí pre vládne opatrenia nemôžu pracovať. Zjednodušiť by sa mohli tiež podmienky na poskytovanie príspevku na udržanie pracovného miesta aj pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.

Podľa Žigu by štát mohol na určité obdobie znížiť cenu elektrickej energie pre podnikateľov a pre domácnosti financovaním tarify za prevádzkovanie systému.

Rezort tiež navrhuje otvoriť diskusiu o využití štrukturálnych fondov EÚ súčasného obdobia na financovanie následkov krízy pre podniky, odklad bežných štátnych kontrol vo firmách, predĺženie termínu na úhradu colného dlhu pri dovoze tovaru, ale aj zmenu vo vyplácaní náhrad pri ošetrovaní člena rodiny.

Žiga pripomenul, že zatiaľ ide iba o návrhy, ktoré musí odobriť aj vláda a v niektorých prípadoch bude treba zmeniť aj legislatívu.

Pokračovanie realizácie opatrení podľa neho zabezpečí aj prítomnosť Sulíka, ktorý s väčšinou opatrení s jednou či dvoma výnimkami súhlasil. Na riešení sporných bodov by sa mal minister s predsedom SaS dohodnúť počas tohto týždňa.

Prehľad 13 opatrení:

1. Rokovanie s bankami o možnosti odkladu splátok úverov bez negatívneho dôsledku a možné odpustenie bankového odvodu.

2. Zjednodušenie poskytovania krátkodobých a nízkoúverových pôžičiek pre podniky v niektorých sektoroch.

3. Poskytnutie financií na podporu súkromného sektora.

4. Upraviť možnosť daňovej straty - predĺženie na dlhšie obdobie.

5. Odloženie daňového priznania pre všetkých daňovníkov na 30.6.2020.

6. Úplné zrušenie platieb sociálnych a zdravotných odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby.

7. Oslobodenie od odvodov zamestnancov pre prevádzky, ktoré museli pre opatrenia zatvoriť.

8. Príspevky na udržanie miest aj pre malých podnikateľov a živnostníkov.

9. Zníženie ceny energie, časť sumy by vedel hradiť aj štát.

10. Umožnenie čerpania z európskych štrukturálnych i investičných fondov na pokrytie krízy, viac flexibilné čerpanie z fondov.

11. Zmena v podmienkach OCR: Ak má dieťa dvoch rodičov, jeden z nich by ostal doma na špeciálnej PN a dostával by 80 percent zo svojho priemerného platu. Alebo ak má dieťa jedného rodiča alebo obaja nemôžu nepracovať, mohol by im štát dať 600-eurový voucher na pokrytie nákladov.

12. Postih pre dovozcov surovín pre výrobu z tretích krajín, tzv. colný dlh, ktorý musí byť zaplatený do 10 dní, by sa mohol predĺžiť na 30-40 dní.

13. Neukladať spoločnostiam pokuty, ak nemôžu včas splniť verejné zákazky, neukladať pokuty, ak by napríklad nebola v chladničkách správna teplota.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti