Prešovská univerzita už predĺžila letný semester, iné vysoké školy o tom uvažujú

Zuzka s bratom Vladkom.
Zdroj: Facebook/UNIPO FAN

Rozhodnúť sa má v najbližších dňoch.

Niektoré univerzity a vysoké školy na Slovensku uvažujú, že predĺžia letný semester akademického roka. Ich brány ostali zatvorené pre vyhlásenú mimoriadnu situáciu na Slovensku pre zabránenie šírenia nákazy nového koronavírusu.

Prešovská univerzita

Študenti Prešovskej univerzity budú mať dlhšiu výučbu a predĺži sa im aj skúškové obdobie letného semestra. Univerzita v súvislosti s výskytom nového koronavírusu upravila harmonogram akademického roka.

"Výučbová časť letného semestra sa predlžuje do 15. júna. Skúškové obdobie letného semestra sa predlžuje do 31. júla. Termín odovzdania záverečných prác sa predlžuje do 15. mája a termín začiatku štátnych skúšok sa posúva na 1. júna," uviedla hovorkyňa Anna Polačková.

V súvislosti s výskytom nového koronavírusu je do 23. marca zrušená prezenčná výučba na všetkých fakultách a celouniverzitných pracoviskách.

Od utorka je univerzita v núdzovom režime s tým, že jej fungovanie je zabezpečované v čase od 8.00 h do 12.00 pre všetkých pedagogických i nepedagogických zamestnancov, ktorí sa musia zdržiavať na pracovisku. Toto opatrenie platí zatiaľ do 27. marca.

Univerzita Komenského

V stredu 18. marca sa rozhodne o prípadnom predĺžení semestra aj na najväčšej slovenskej univerzite - Univerzite Komenského v Bratislave. "Momentálne rokujeme o tom, ako bude vyzerať zvyšok letného semestra. Pravdepodobne sa semester predĺži a termíny odovzdania záverečných prác sa budú posúvať," priblížila  hovorkyňa UK Lenka Miller.

Vedenie UK zároveň vyzvalo študentov aj prednášajúcich, aby čo najviac využívali dištančné metódy pri prednáškach či konzultáciách. "Samozrejme si uvedomujeme, že pri rôznych študijných odboroch môže byť využitie dištančnej metódy obmedzené. V tejto fáze oslovujeme fakulty a pokúsime sa navrhnúť rôzne scenáre podľa jednotlivých študijných programov a ročníkov. V stredu vydá rektor UK usmernenie pre fakulty, aby študijný harmonogram prispôsobili aktuálnej situácii. Budeme sa snažiť čo najviac vyjsť v ústrety hlavne končiacim ročníkom," dodala Miller.

Slovenská technická univerzita

Slovenská technická univerzita nateraz nerozhodla o predĺžení letného semestra. Ako informoval tvnoviny.sk hovorca vysokej školy Fedor Blaščák pripravujú sa však na rôzne scenáre. „Zavedieme podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia a aké budú karanténne a izolačné opatrenia po 29. marci,“ dodal.

Univerzita Mateja Bela

Prorektor pre pedagogickú činnosť, akreditáciu a vnútorný systém kvality Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimír Úradníček potvrdil, že v tejto chvíli pripadá do úvahy úprava harmonogramu letného semestra. "Konkrétne rozhodnutie bude závisieť od ďalšieho vývoja situácie," poznamenal.

Univerzity sv. Cyrila a Metoda a SPU

Rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Roman Boča povedal, že je predčasné hovoriť o tom či sa semester predĺži alebo nie. Aj prorektor pre vzdelávanie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Milan Šimko potvrdil, že otázka o predĺžení akademického roka na univerzite je v štádiu riešenia. "Vedenie univerzity komunikuje s dekanmi fakúlt a uvidíme ako sa to vyvinie," povedal.

UPJŠ a Žilinská univerzita

Hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Tomáš Zavatčan potvrdil, že termín ukončenia akademického roka momentálne na univerzite neplánujú meniť, ak si to nevyžiada situácia spôsobená ďalším odkladom prezenčnej výučby.

"O predĺžení alebo úprave akademického kalendára na letný semester rozhodneme na vedení univerzity v pondelok 23. marca. Dekanom fakúlt a riaditeľom súčastí sme odporučili zvážiť úpravu akademických kalendárov 2019/2020 letného semestra pre končiace ročníky," uzavrelprorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.

Ministerstvo školstva  po zasadnutí ústredného krízového štábu vo štvrtok (12. 3.) nariadilo prerušiť všetkým vysokým školám využívanie prezenčnej metódy štúdia v rámci uskutočňovania študijných programov do 27. marca.

SLOVENSKO/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.