Domáce

Veľavravný súpis, čo robia Slováci s peniazmi "zdarma"

Slovensko nehodovosť
Zdroj: shutterstock

Išlo o stovky miliónov eur.

Plytvanie či rozkrádanie peňazí z eurofondov hlásia z mnohých štátov EÚ a sporné čerpanie časti zdrojov potvrdzuje aj štatistika zo Slovenska.

Vlani kontrolóri odhalili 1423 nezrovnalostí v celkovej výške 379,7 milióna eur, vyplýva zo správy, ktorá sa dnes dostala na rokovanie vlády.

Väčšinu problémov však žiadatelia počas roka zrejme napravili Z celkového počtu odhalení síce ostalo nevyriešených viac než 50 percent, ale pripadalo na ne len asi 2,5 percenta zo spomenutej sumy.

Slovensko sa aktuálne dostáva do tretej fázy čerpania eurofondov.

Prvou bolo skrátené programovacie obdobie rokov 2004 až 2006 (s možnosťou dočerpania zväčša o ďalšie dva roky). Ďalší balík pomoci poberáme v programovacom období 2007 až 2013 (opäť s možnosťou dočerpania počas dvoch rokov), nuž a už sa pripravujú projekty na roky 2013 až 2020.

Väčšinu peňazí dostávame cez takzvané štrukturálne fondy (v aktuálnom programovacom období máme pridelených zhruba 11 miliárd eur, z ktorých sme minuli asi 60 percent), zvyšok najmä cez špeciálny program zameraný na podporu poľnohospodárov. 

Peniaze z EÚ sa síce zdajú byť "zdarma", ale nie je to tak. Aj Slovensko sa totiž skladá do spoločného európskeho rozpočtu. Doposiaľ sme síce od vstupu do EÚ vyčerpali zhruba 13 miliárd eur, ale od sumy treba odpočítať náš príspevok vo výške asi sedem miliárd eur.

Zdroj: shutterstock

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.