Šičky zo svidníckej firmy sa dočkali, po roku im vyplatia odstupné

Minister dopravy Andrej Doležal.
Zdroj: TASR

Asi 40 percent bývalých zamestnancov pracuje, ostatní sú nezamestnaní.

Svidnícka odevná firma I.C.A. vyplatila 130 bývalým zamestnancom odstupné vo výške približne 200-tisíc eur. Mali ho dostať ešte v júli minulého roka.

"Bývalým zamestnancom bolo v plnej výške vyplatené odstupné vo výške dvoj- až trojmesačného odstupného podľa toho, kto koľko odpracoval. OZ KOVO hodnotí tento krok pozitívne. Poviem, paradoxne, že neďakujeme za to, pretože zamestnávateľ týmto nepreukázal žiadnu milosť, ale oneskorenú povinnosť. Bývalým zamestnancom mal tieto peniaze vyplatiť ešte v júli minulého roku. Mám informácie, že asi 40 percent bývalých zamestnancov pracuje, ostatní sú, žiaľ, nezamestnaní. Pomôže im to preklenúť nepriaznivú sociálnu situáciu," uviedol člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO Jozef Balica..

Ako ďalej povedal, OZ KOVO zastupoval zamestnancov počas trvania zamestnaneckých pomerov, ako aj pri ich rozväzovaní. Trval na ich riadnom ukončení a vyplatení finančných prostriedkov v zmysle platného Zákonníka práce.


"Iniciovali sme množstvo upozornení, podnetov, sťažností, ktoré vyústili až do žiadosti vyplatenia pohľadávok z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Podmienkou vyplatenia bol návrh na vyhlásenie konkurzu, ktorý sme podali prostredníctvom skupiny zamestnancov. Keďže zamestnávateľ odmietol potvrdiť výšku zadržiavaného odstupného jednotlivým zamestnancom pre potreby Sociálnej poisťovne, napriek oprávneným nárokom k plneniu vtedy nedošlo," priblížil Balica.

Súdne pojednávanie o návrhu na vyhlásenie konkurzu sa uskutočnilo 14. januára 2020. Konanie bolo odročené na neurčito z dôvodu, že súdu bola doručená kópia poverenia dlžníka na vypracovanie reštrukturalizačného posudku správcom konkurznej podstaty a žiadosť na prerušenie predmetného konkurzného konania.

"Nevieme, ako bude ďalej pokračovať konkurz, pretože konkurzné konanie bolo iba prerušené. K dlhom voči iným inštitúciám, ako sú Sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa, ďalší obchodní partneri, sa neviem vyjadriť. Myslím si, že zvrat spôsobil tlak z rôznych inštitúcií. Nakoniec si zamestnávateľ uvedomil, že inej cesty niet, len si splniť svoju zákonnú povinnosť, ktorá na Slovensku existuje," povedal na margo vyplatenia odstupného Balica.

V súvislosti s nevyplatením peňazí bývalým zamestnancom podal Balica v minulosti podnet na inšpektorát práce. "Dostal som odpoveď, že nemám právo na informácie, pretože nie som zúčastnená osoba. Neoficiálne informácie, ktoré máme, sú také, že bolo potvrdené porušenie Zákonníka práce. Aké opatrenia inšpektorát práce prijal, to neviem povedať. Takisto vieme, že polícia tiež vyšetruje tento prípad ako podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy," dodal Balica.

Téme sme sa venovali aj v Televíznych novinách.


Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

SVIDNÍK/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Odstupné

Dôležité udalosti