Šéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vypovedal na NAKA, obvinenia odmieta

Šéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.
Zdroj: TASR

Pred vyšetrovateľom bol niekoľko hodín.

Šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vypovedal približne tri hodiny na Národnej kriminálnej agentúre. Vyšetrovateľ zatiaľ trestné stíhanie nezačal.

Podľa informácií TV Markíza výsluch súvisel aj s podozrivým nákupom zdravotníckych pomôcok v čase pandémie koronavírusu.

Vyšetrovateľ začal konať na základe medializovaných informácií a Kičuru zavolal na výsluch telefonicky.

"V súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch Štátnych hmotných rezerv a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave, národná kriminálna agentúra začala „ex offo" trestné konanie. Vzhľadom na to, že v súčasnom štádiu sa vykonávajú procesné úkony pre náležité objasnenie skutkového stavu, bližšie informácie o prebiehajúcom konaní nie je možné poskytnúť," uviedol Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Kičura odmieta obvinenia v súvislosti so zmluvami SŠHR i bytmi svojho syna

Kajetán Kičura odmieta obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvomi bytmi, ktoré kúpil jeho syn. Na pondelkovej tlačovej konferencii tiež potvrdil, že niekoľko hodín vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Do justície sa vrátiť v blízkej dobe neplánuje."Boli sme obvinení z toho, že sme mali postupovať nehospodárne, v rozpore s ochranou verejných financií, hoci včera, keď bola kontrola pána premiéra a ministra financií, nič sa nenašlo okrem tej jednej výnimky," skonštatoval. Predražené testy odmieta, hovorí, že išlo o najlepšiu ponuku.

Kičura čakal, že v pondelok už bude odvolaný. Poukázal, že na pondelkovom ústrednom krízovom štábe pod vedením premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) vládla destabilita a neschopnosť prijať rozhodnutia, no pretrvávali útoky na adresu SŠHR.

Po kontrole mu predstavitelia vlády vyčítali nákup 200 tisíc balení rýchlotestov na COVID-19. Firma podľa neho deklarovala, že testy sú odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ich cena sa pohybuje od 20 do 40 eur a pomohli zvládnuť hlavnú vlnu ochorenia vo Wuchane. Podľa jeho slov ich vyrába renomovaná čínska firma. Kičura tiež upozornil premiéra, aby vážil slová, po jeho kritike sa firma ostro ohradila.

Keďže NAKA začala konanie "ex offo" v súvislosti s uzavretými zmluvami na SŠHR, rozhodol sa, že o trestnoprávnych veciach bude ďalej hovoriť iba s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doplnil, že okrem neho budú vypovedať na polícii, či už v pozícii podozrivých alebo svedkov, aj všetci jeho kolegovia, ktorí sa zúčastnili predmetných konaní.

Predseda SŠHR je vyšetrovaný aj pre byty, ktoré kúpil jeho syn. "Môj syn kúpil dva byty, na čo sme mu my - ja a moja manželka - poskytli financie s tým, že on tieto byty bude splácať. V priebehu tohto dňa sa z toho vytvorilo to, že ja som sa mal dopustiť korupčného správania v súvislosti s týmito zmluvami a za to som si kúpil byty," vysvetlil. Byty podľa neho spolu stáli asi 200.000 eur.

Predseda vlády Igor Matovič v nedeľu (22. 3.) po kontrole na SŠHR poznamenal, že predseda SŠHR SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády. Zároveň avizoval, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) podá návrh na jeho odvolanie.
V pondelok boli medializované tiež správy o tom, že dvadsaťročný Kičurov syn kúpil dva byty v bratislavskom Starom Meste v čase, keď jeho otec nakupoval ochranné pomôcky v súvislosti s novým koronavírusom pre štát od novovzniknutých firiem.

Chcú preskúmať nákupy

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v pondelok požiadal listom predsedu úradu pre verejné obstarávanie Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií okolo nákupu zdravotníckeho materiálu správou štátnych hmotných rezerv.

Ako informovala hovorkyňa GP Andrea Predajňová v liste generálny prokurátor zároveň v liste požiadal predsedu ÚVO, aby mu v čo najkratšom čase oznámil výsledok.

Trestné oznámenie na Kičuru podal poslanec Dostál

Koaličný poslanec Ondrej Dostál podal v pondelok na NAKA trestné oznámenie na Kičuru. Ako informuje na sociálnej sieti dôvodom je podozrenie zo spáchania trestného činu Machinácií pri verejnom obstarávaní a dražbe, prípadne niektorého z trestných činov korupcie.

"K naplneniu skutkovej podstaty uvedeného trestného činu mohlo podľa môjho názoru prísť v súvislosti s obstarávaním zdravotníckych ochranných prostriedkov na zamedzenie šírenia koronavírusu Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) a zmluvami uzatvorenými predsedom SŠHR Kajetánom Kičurom s firmami LACORP a A-testing," napísal v podaní.

TRESTNÉ OZNÁMENIE V KAUZE KIČURA Dnes som podal na NAKA trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu...

Uverejnil používateľ Ondrej Dostál Pondelok 23. marca 2020

Zdroj: Facebook/Ondrej Dostál

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v nedeľu (22. 3.) po kontrole na SŠHR poznamenal, že predseda SŠHR SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády. Na pondelkovom rokovaní vlády by mal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) podať návrh na jeho odvolanie. Kičura podľa neho konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov.

Matovič poukázal na to, že predseda SŠHR SR Kajetán Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy dokopy za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74.000 eur. Skonštatoval, že sa pýtali na spôsob, akým vybrali firmy, ktoré oslovili, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila.

Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice. Po ich preštudovaní konštatuje, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal.

Zdôraznil tiež, že SŠHR zabezpečila nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje. Matovič predpokladá, že v horizonte týždňa alebo desiatich dní dokážu zabezpečiť nemocnice ochrannými pomôckami.

Pellegrini vyzval Kičuru, aby sa nevrátil do talára, kým trvajú podozrenia

Expremiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini vyzýva Kičuru, aby sa nevrátil do sudcovského talára, kým sa nevyvrátia podozrenia o jeho zlyhaniach vo funkcii.

Kičura je aktuálne sudcom s pozastaveným výkonom funkcie. "Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. Ja osobne som spravil zásadné kroky pre očistu súdnictva a prokuratúry. Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek," uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

Dodal, že ak sa potvrdí, že Kičura pochybil, nemal by sa už nikdy do sudcovskej funkcie.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Správa štátnych hmotných rezerv

Dôležité udalosti