Pellegrini pred odchodom rozdal státisíce eur. Rezerva má pritom slúžiť na úplne iné účely

Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej demisiu za celú svoju vládu.
Zdroj: TASR

Mimovládky tvrdia, že rozdeľovanie peňazí z rezervy predsedu vlády je dlhodobo neférové.

Peter Pellegrini sa s premiérskym postom lúčil mimoriadne štedro. V čase hroziacej pandémie rozdával státisíce zo svojej rezervy. Dotácie dostali viaceré obce, cirkvi či detský spevácky zbor. Mimovládky tvrdia, že rozdeľovanie peňazí z rezervy je dlhodobo neférové. Navyše podľa zákona má slúžiť na úplne iné účely.

Nákup leteniek do Južnej Kórey pre detský spevácky zbor, koncerty terchovskej muziky, rekonštrukcia kultúrneho domu, výstavba ihriska či nákup školských lavíc. Peter Pellegrini rozdal z rezervy dokopy takmer 450-tisíc eur, zmluvy podľa centrálneho registra uzavrel len pár dní pred svojím odchodom z funkcie.

Tak ako aj po minulé roky má predseda vlády pre tento rok z rezervy k dispozícii milión a pol, Pellegrini tak pred svojím odchodom minul tretinu tejto sumy, a to navyše v čase hroziacej pandémie. Dotácie išli vo väčšine prípadov do obcí, ktoré riadia starostovia za Smer prípadne koalíciu s Mostom.

Pellegrini sa bráni, že o peniazoch z rezervy rozhodoval týždne dozadu a pozeral pritom na samotný projekt a nie stranícku príslušnosť. Predseda vlády využil prostriedky zo svojej rezervy na podporu spoločensky prospešných projektov v januári a februári 2020.

Slúžiť má na krytie nepredvídaných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia. Hovorí o rezerve predsedu vlády zákon.

Mimovládky upozorňujú, že dlhodobo sa tento nástroj zneužíva. Pellegrini rozdával z rezervy aj začiatkom roka, 50-tísícovú dotáciu dal vtedy aj združeniu Slovenka, a to v čase, keď časopis s rovnakým názvom s ním uverejnil štvorstranový rozhovor. Skončilo sa to vtedy trestným oznámením.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rezerva

Dôležité udalosti