Úrady práce fungujú iba v núdzovom režime, no nezamestnaní pribúdajú. Ako postupovať?

Milan Lučanský a Roman Mikulec.
Zdroj: TV Markíza

Momentálne stačí, ak im do týždňa oznámite, že ste prišli o prácu.

Úrady práce už pre koronavírus cítia prvý prílev nezamestnaných. Do evidencie sa hlásia ľudia, ktorí prišli o prácu v zahraničí a vrátili sa domov. Aj samotné úrady pritom fungujú v núdzovom režime. Prerušené sú výberové konania, rekvalifikácie aj absolventské praxe.

Ľudia, ktorí potrebujú na úrade práce niečo vybaviť, na to majú využiť najmä telefóny, maily či poštu. Platí to aj pre čerstvých nezamestnaných. Momentálne stačí, ak im do týždňa oznámite, že ste prišli o prácu. Potrebné doklady prípadne môžete doložiť aj neskôr.

„Nemáme ešte konkrétne čísla, ale zo skúseností vieme, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí v zahraničí pracovali v službách alebo obchode a potrebujú sa evidovať," tvrdí hovorkyňa ústredia práce Jana Lukáčová.

Generálny riaditeľ ústredia práce Marián Valentovič vysvetlil, že ľudia nie sú schopní vytlačiť si žiadosť, uznajú aj žiadosti, ktoré nie sú podpísané. „Ktoré neprídu kompletné, budú nahraté dodatočne, ale neprídu ani o deň poistenia," dodal.

Nezamestnaným odpadajú aj ďalšie povinnosti

Dočasne sú zrušené povinné hlásenia na úradoch, rovnako napríklad aj aktivačné práce či absolventská prax v mnohých firmách. Ľuďom, ktorých sa to týka, však peniaze od štátu tečú ďalej, ako keby pracovali.

„Nebude to mať dopad na dávku, ktorú z tejto aktivácie dostávajú. Ak klienti vykonávali absolventskú prax u zamestnávateľa, ktorý je takpovediac zatvorený, tak nie je dôvod, aby sme prerušovali vyplácanie tohto príspevku," konštatovala Lukáčová.

Úrady práce už od minulého týždňa pracujú v skrátenom režime len do 11.00 h, rodičia s deťmi majú dokonca vstup zakázaný.

Ostatní sa dostanú len po informačnú kanceláriu. Paradoxne, osobné posudzovanie lekárom, či sú napríklad aj starší ľudia odkázaní na niektoré dávky pre zdravotne postihnutých, však funguje ďalej.

Samotné úrady práce zatiaľ fungujú bez toho, aby sa niektorý zo zamestnancov nakazil koronavírusom. Desatich majú v karanténe a asi 10 percent úradníkov je na PN či OČR-ke. S ostatnými by sa malo dať komunikovať, aj keď fungujú na home office.

Reportáž spracovala Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úrad práce

Dôležité udalosti