Domáce

Štát ide šetriť na mamičkách. Od júla si už materskú nezvýšia

matka a dieťa
Zdroj: Shutterstock.com

Súbeh povinného a dobrovoľného poistenia zaniká.

Doposiaľ si mohli materskú zvýšiť tým, že sa v predstihu dobrovoľne pripoistili. Od júla ale budú mať smolu. Súbeh povinného a dobrovoľného poistenia zaniká. Nové pravidlá už podpísal aj prezident. Dobrovoľným pripoistením si mohli mamy zvýšiť mesačnú materskú aj na 800 eur. Smelo to aj využívali. No kompetentným sa to viac nepozdáva. 

Zdroj: Shutterstock.com

"Zvyšujú si vymeriavací základ a tým pádom zneužívajú ten systém," tvrdí hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Sociálna poisťovňa tvrdí, že vyplácanie dávok z povinného a dobrovoľného poistenia je obrovskou finančnou záťažou, a preto sa jej to nevyplatí. "Napríklad sme pri dobrovoľnom nemocenskom poistnom vybrali necelý milión, ale vyplatili sme 24 miliónov," povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. 

Od prvého júla dostanú budúce mamy stopku. K povinnému poisteniu sa už dobrovoľne nepripoistia a materskú si tak už nezvýšia. Jozef Mihál, ktorý pred dvoma rokmi v poistnom robil vietor, s touto novinkou nesúhlasí. "Ak si platili rok, dva poistné a niečo sa im stane, nebudú mať nárok na nemocenské, tie ich peniaze pôjdu hore komínom," hovorí.

"To je nepochopiteľný krok, keď počas uprostred procesu, počas poistenia zmenia pravidlá, nie je to fér pre tie maminy," tvrdí riaditeľka Únie materských centier Soňa Holíková.

Je tu ale výnimka pre tých, ktorí dvojité odvody platia kratšie ako 270 dní. Alebo ich začnú platiť ešte do konca júna. Nárok na výhodnú materskú im nezoberú.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.