Jama plná toxického kalu v Predajnej hrozí preliatím. Sú v nej nebezpečné gudróny

Očerpávanie kalu z gudrónovej jamy v Predajnej.
Zdroj: TV Markíza

Až po okraj ju naplnili prvé jarné dažde a topiaci sa sneh.

V obci Predajná na Horehroní musia riešiť hroziacu katastrofu. Za tisíce eur najali firmu, ktorá kal z gudrónovej jamy odčerpáva. Prvé jarné dažde a topiaci sa sneh naplnili jamu až po okraj. Jej obsahom je zriedená kyselina sírová, je to pozostatok po spracovaní ropy pred desiatkami rokov. „Pod korunou hrádze zisťujeme, že už sú tam priesaky," tvrdí starostka Tatiana Čontofalská.

Obec Predajná, pri ktorej dve gudrónove jamy ležia, vyhlásila mimoriadnu situáciu. Po zasadnutí krízového štábu sa rozhodli, že zavolajú firmu, ktorá hroziace preliatie kalu vyrieši.

Chlapi teraz prečerpávajú vodu z prvého toxickeho jazera, budú to robiť zhruba desať dní. Pôjde do druhého jazera, ale najprv musia upchať vzniknutú dieru. Druhé jazero je tiež plné gudrónov, pozostatkov po spracúvaní ropy. „Upchatie kaverny špeciálnym ílovitým materiálom, ktorý po navlhnutí zalepí dieru ako lepidlo," vysvetlila starostka.

Zdroj: TV Markíza

Po desiatkach rokov sa v zdĺhavom administratívnom procese určilo, že za odstránenie gudrónovych jám je zodpovedný štát. V súčasnosti sa už čaká na ukončenie procesu verejného obstarávania s predpokladanou hodnotou zákazky vo výške zhruba 40 mil. eur, ktoré ministerstvo nijako nemôže urýchliť. Po jeho skončení začne zhotoviteľ s prácami na odstránení tejto envirozáťaže.

Dovtedy však obyvatelia obce Predajná, ale i okolia čakať nemôžu. Čontofalská tvrdí, že dovtedy obec musí riešiť situáciu z vlastných zdrojov a 30-tisíc je pre obecný rozpočet dosť veľa.

Tému dlhodobo sleduje Martina Kašiarová.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

PREDAJNÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Predajná

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.