Dotýkať sa tváre je teraz zakázané. Tu sú tri jednoduché triky, ako to natrénovať

SS horvah jan.mp4
Zdroj: Iuliia Diakova/shutterstock.com

Nič to nestojí, iba trošku sebadisciplíny.

Veľa chorôb sa prenáša aj rukami a ani koronavírus nie je výnimkou. V tomto prípade najmä kvapôčkami pri kýchaní, rozprávaní či kašlaní, ale aj priamym kontaktom či dotýkaním sa povrchov kontaminovaných vírusom. COVID-19 môže na povrchoch prežiť aj niekoľko hodín, ale jednoduché dezinfekčné prostriedky ho môžu zneškodniť.

Dnes sa pred touto chorobou chránime aj rúškom, ktoré sa stalo aj naším každodenným módnym doplnkom. A možno kým sme ich nezačali nosiť ani sme si neuvedomovali, koľkokrát sa dotýkame tváre, vrátane očí i úst. Je to prirodzené pre každého z nás, robíme to už od embrya a je to súčasť sebaregulačných mechanizmov. Napríklad nám pomáhajú udržiavať pozornosť alebo nás dotyk rúk na tvári upokojuje.

Odborníčka na neverbálnu komunikáciu Monika Stehlíková prezradila v Teleráne pár tipov ako zamestnať ruky, aby sme sa, pre nás prirodzeného pohybu, aspoň na čas zbavili.

Ako to prestať robiť? Podľa jej slov si musíme v prvom rade uvedomiť, že nemáme 'chodiť' s rukami na tvár. "Mali by sme začať robiť aj niečo nové. Ak ste zvyknutí počas rozprávania gestikulovať, teraz si môžete dať ruky pod stehná. Pomôže aj nový náramok na ruke. Keď ho zbadáme, uvedomíme si, že sa nemáme rukou dotýkať tváre," radí.

Stehlíková odporúča, že na zápästie si môžete dať aj esenciálny olej alebo aj mydlo, ktoré vám vôbec nevonia. Pomôže vám aj to, keď si zoberiete do rúk napr. plyšovú hračku, ktorá vás bude upokojovať alebo sa môžete hrať s inteligentou plastelínou.

A čo by sme mali začať teraz robiť ako nové, keď sme viac doma? Odpoveď od odborníčky nájdete na videu.


BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.