Naši taxikári sa inšpirovali zahraničím, ako voziť ľudí. Ich nápad narazil na opatrenia

19_hecko_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Tvrdia, že ak nebudú mať zákazníkov, zbankrotujú.

Ak nezačnú voziť ľudí, zbankrotujú. Slovenskí taxikári hľadajú spôsob, ako sa čo najskôr vrátiť do biznisu. Našli dokonca aj spôsob, ako prepravovať klientov ešte bezpečnejšie ako v mestskej hromadnej doprave.

Boj proti koronavírusu a zákaz voziť ľudí priviedol mnohých taxikárov živnostníkov na pokraj zúfalstva. Chcú prežiť a chcú voziť lekárov, zdravotníkov či predavačov do prvej línie, inšpirovali sa zahraničím a vynález ešte aj zdokonalili. Vymysleli fyzické oddelenie vodiča od zákazníka.

Dovolené majú robiť iba rozvoz jedla, pri takejto službe však ich denné tržby dosahujú najviac 15 eur. Zákazníci by v taxíkoch sedeli iba vzadu a platiť by mohli aj bezkontaktne, po každom klientovi vodič priestor vyčistí.

„Vodič je schopný v priebehu niekoľkých sekúnd dezinfikovať priestor a takisto každých 24 hodín budeme priestor ionizovať," povedal nám jeden z taxikárov.

O takýchto opatreniach sa vo štvrtok rozprávali aj na ústrednom krízovom štábe. Záver však taxikárov nepoteší. „Bola o tom diskusia, my vnímame tie problémy, ale v tejto chvíli to nie je možné," tvrdí šéf rezortu Andrej Doležal.

Ministerstvo dopravy si vypočulo najmä stanoviská odborníkov a prosí taxikárov aby vydržali. „Boli tam lekári, bol tam aj hlavný hygienik a povedali, že iste môže prísť k minimalizácii styku medzi vodičom a cestujúcim, ale kabína vzadu bude kontaminovaná," dodal Doležal.

Taxikári však ako protiargument používajú to, že ani verejná doprava nečistí sedadlo po každom jednom cestujúcom. Taxikár Milan Horanič je presvedčený, že v MHD je to ešte horšie.

Ak sa nevrátia do normálneho režimu, mnohí budú musieť zmeniť okamžite prácu, aby mohli uživiť rodiny. Ochotní sú prispôsobiť priestory presne podľa požiadaviek hygieny a zároveň tvrdia, že opatrenia, ktoré vymysleli, si ponechajú, aj keď vírus pominie.

Reportáž spracoval Braňo Tomaga.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti