Deti sú doma, no rodičia musia platiť. Niektoré zariadena sú od ich poplatkov závislé

ambulancia pocas korony_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pomocnú ruku chce v týchto dňoch podať aj minister školstva.

Zatvorené do odvolania. Platí to pre všetky predškolské i školské zariadenia vrátane umeleckých škôl. Kedy sa do nich deti vrátia, zatiaľ nevie nikto.

Rodičia volajú po úľavách. Väčšiny základných škôl sa to netýka, keďže sú bezplatné, dokonca aj obedy majú školáci zadarmo, lebo ich dotuje štát. Za škôlky aj umelecké školy však rodičia platia školné.

Aj svidnícka samospráva chce vyjsť rodičom detí v ústrety. Napriek tomu sa však zatiaľ poplatky za materské školy či základnú umeleckú školu nechystá vracať. Všetko podľa primátorky závisí od toho, ako dlho budú predškolské a školské zariadenia zatvorené.

Podobne to vo Svidníku bude aj so základnou umeleckou školou. Tá svoju prevádzku a výučbu žiakov financuje aj z príspevkov rodičov.

Vracať rodičom peniaze už teraz by bolo podľa svidníckej primátorky účtovne komplikované. Samospráva preto avizuje vrátenie alikvotnej čiastky rodičom neskôr, keď bude jasné, koľko času ešte žiaci v umeleckej škole strávia.

A aká je situácia na druhej strane republiky? Poplatky za materské školy či detské kluby bratislavskí rodičia platiť v období pandémie nebudú. Rozhodli o tom starostovia mestských častí. Preplatky rodičom vrátia.

Horšie sú však na tom tí, ktorí majú deti v súkromných zariadeniach. Peňaženky musia vyťahovať napriek tomu, že sú celé dni doma.

Zľavu si v týchto dňoch môžu dovoliť skôr školy a škôlky, ktoré sú síce súkromné, no sú zaradené v sieti škôl. Dostávajú totiž príspevok od štátu. Zariadenia mimo siete sú závislé iba od financií rodičov. Na to, aby prežili, potrebujú každé euro. Mnohé sa preto snažia nahradiť vyučovanie.

Pomocnú ruku chce v týchto dňoch podať aj minister školstva. Ako presne bude vyzerať podpora zo strany štátu, však ešte jasné nie je.

Šéf školstva chce ešte poplatky prebrať s ministrom práce. Obaja by sa mali na túto tému stretnúť budúci pondelok.

Viac v reportáži Martina Chlebovca.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.