Krause: Ak sa veľmi pozorujete, dostanete sa do začarovaného kruhu

Dorota Tóthová
Zdroj: Siriluk ok/shutterstock.com

Autodiagnostika môže byť prvý krok, ale nemôžete si sami nastaviť liečbu.

Možno aj vy sa v poslednej dobe veľmi pozorujete a zamestnávate tým, či nie ste chorí a myslíte si, že sa u vás prejavili symptómy nejakej choroby.

Ak sa veľmi pozorujeme, môžete prežívať úzkosť z toho, že sa vám môže niečo stať. Podľa psychológa Roberta Krauseho treba mať však na zreteli, že sa môžete dostať do začarovaného kruhu.

"Keď napríklad hľadáte na internete, že máte depresiu, je veľmi pravdepodobné, že si ju nájdete v symptómoch. Nezabúdajte však, že na jej diagnostikovanie musí odborník zistiť súbor symptómov. Autodiagnostika môže byť prvý krok, ale nemôžete si sami nastaviť liečbu. Vyhľadajte odborníka, ktorý vaše presvedčenie potvrdí alebo vyvráti," vysvetlil.

Medzi nami sa však nájdu aj ľudia, ktorí majú tzv. hypochondrické sklony a to ovplyvňuje aj kvalitu ich života. Na videu vám psychológ poradí, ako s nimi komunikovať a čomu sa máte vyvarovať.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú, a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér - Ellie a Lori.

BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti