Hrozí im, že prídu o dve percentá. Odkázaní sú na ne onkologickí pacienti či choré deti

V neistote je preto aj detský mobilný hospic, ktorý pomáha rodinám, aby ich zomierajúce deti mohli byť doma a nie v nemocnici.

Štát umožnil odklad daní bez sankcií, no teraz hrozí, že neziskové organizácie nedostanú dve percentá z daní. Odkázaní sú na to napríklad onkologickí pacienti, detské domovy či ochrancovia zvierat.

Daňové priznanie treba podať a daň zaplatiť do konca marca. Pre koronavírus ale štát urobil ústupky a firmám aj občanom umožňuje dane zaplatiť neskôr, bez toho, aby vám za omeškanie vyrúbili pokutu. Úľava síce mnohých potešila, no v takomto prípade, nemôžete darovať svoje dve percentá neziskovým organizáciám.

"Zákon dnes vyžaduje, aby to deklarovanie poukázania dvoch percent bolo urobené v daňovom priznaní, ktoré bude podané v lehote na podanie daňového priznania. V prípade, že by sa tento zákon vykladal takto striktne, dve percentá by neboli poukázané a nezisková sféra by nezískala tieto peniaze," uviedol daňový poradca Peter Hennel.

V neistote je preto aj detský mobilný hospic, ktorý pomáha rodinám, aby ich zomierajúce deti mohli byť doma a nie v nemocnici. Už teraz pre krízu prichádzajú o darcov, ktorí im rušia trvalé príkazy a ďalšia rana by bola likvidačná.

"Kyslíkové prístroje, antidekubitné matrace, rôzne rehabilitačné pomôcky, biolampa, všetok zdravotnícky materiál, ktorý sestričky používajú, ako ihly, striekačky, rukavice, všetko toto my rodinám zabezpečujeme bezplatne, aby si to oni nemuseli kupovať a tým im šetríme financie, a keď prídeme o dve percentá, nebudeme im to môcť zabezpečiť," povedala Žaneta Petrášová z hospicu Pod krídlami Dominky NO.

"Výpadok dvoch percent by pre mnohé neziskové organizácie neznamenal len existenčné problémy, prípadne ich likvidáciu, je potrebné si uvedomiť, či je možné nahradiť služby, ktoré poskytujú mnohé neziskové organizácie," uviedla Petra Benczyová z Ligy proti rakovine.

Pre predstavu, len minulý rok prostredníctvom dvoch percent organizácie vyzbierali cez 73 miliónov eur, pričom túto sumu poukázalo takmer milión daňovníkov. A teda, ak by sa legislatíva nezmenila, ešte máte možnosti.

"Buď podať to daňové priznanie do konca marca alebo požiadať o odklad lehoty, v tej predlženej lehote už bude zákonná povinnosť splnená," radí daňový poradca Peter Hennel.

Zamestnanci, ktorí požiadali zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a chcú poukázať dve percentá, musia zas podať vyhlásenie o ich poukázaní daniarom do konca apríla. Minister ale sľubuje, že s predlžením lehoty na poukázanie dvoch percent počíta. Tretí sektor by tak o peniaze neprišiel.

"Samozrejme toto bude ošetrené, ale ten legislatívny návrh bude ešte len predložený na vládu a do parlamentu, kde do bude všetko doladené, je to v procese, bude sa to všetko posúvať," povedal minister financií Eduard Heger.

Ako to ale bude vyzerať v praxi zatiaľ neupresnil.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Daň

Dôležité udalosti