Na plánované zákroky a prehliadky u zubára zabudnite. Museli obmedziť prevádzku

Niektorí ich museli zatvoriť, pričom už teraz hovoria, že to môže byť pre nich likvidačné.

K zubárovi sa dnes dostanete ťažko. Pre nedostatok ochranných pomôcok obmedzili prevádzku svojich ambulancií.

Niektorí ich museli zatvoriť, pričom už teraz hovoria, že to môže byť pre nich likvidačné. Na preventívne prehliadky a plánované zákroky u zubára zabudnite.

Zubné ambulancie prijali prísne opatrenia. Ošetrujú iba nevyhnutné bolestivé prípady. Možnosti sú dve, a síce užiť lieky od bolesti alebo vám zub vytrhnú.

Zubárom nad 65 rokov a tehotným zubárkam odporučili, aby neordinovali a aby boli na telefóne a filtrovali pacientov, aby nebol veľký nápor.

Prvý krok teda je, že pacient má najprv svojmu zubárovi zatelefonovať. Je potrebné zistiť epidemiologickú anamnézu a či je možné ho ošetriť v danej ambulancii alebo ho zubný lekár odporúča na pracovisko, ktoré je k tomu určené.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdí, že pokiaľ nemajú prostriedky, bude lepšie, ak pacientov vyšetrovať nebudú.

„Samozrejme, chceme zabezpečiť ochranné prostriedky aspoň tým, ktorí robia pohotovosť. Dnes by mali mať rozdistribuované pomôcky," tvrdí.

Podľa našich informácií však respirátory FFP3 dostali len pohotovosti, v niektorých regiónoch aj to v nedostatočnom množstve.

Nedostatok ochranných pomôcok sa však nedotýka len pacientov. Dentálna hygienička je na tom ešte vážnejšie ako zubní lekári.

Situácia okolo koronavírusu ju dostala do existenčných problémov. Majiteľ jej situáciu uľahčil aspoň v znížení nájmu. Pri nulovom príjme jej však nepomôže ani to. 

Viac v reportáži Lucie Hlaváčkovej.

Celé piatkové Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zubári

Dôležité udalosti