Domáce

Zistili, čo hrozí slovenským deťom, ak nechcú piť alkohol

Chlapec bol opitý a nevedel poriadne artikulovať
Chlapec bol opitý a nevedel poriadne artikulovať Zdroj: DailyMail

Veľká príležitosť na "chľastanie" prichádza práve teraz.

Deti a mladí ľudia, ktorí odmietajú piť alkohol, čelia nepríjemnému problému - často nezapadnú do partie. Tvrdia to autori prieskumu agentúry TNS Slovakia, ktorí oslovili mládež vo veku 15 až 18 rokov.

"Smutné je, že odmietanie alkoholu je medzi mladými vnímané skôr ako nevýhoda. (...) väčšinou tí, ktorí nepijú, sú automaticky na okraji partie. Ostatní ich považujú za menej spoločenských. Niekoľkí respondenti dokonca uviedli, že nepoznajú človeka z ich okolia, ktorý by nepil alkohol vôbec," dodala Katarína Procházková z agentúry.

Deti a mladí sa pritom zvyknú "spiť" práve v aktuálnom období - po rozdaní vysvedčení a skončení základnej školy. Obvykle si vyberajú miesta, kde ich rodičia či polícia nemajú ako skontrolovať.

"Toto obdobie sa zvyčajne spája aj s prvým opitím sa, ktoré jednak súvisí s nedostatkom skúseností, avšak najmä s konzumáciou prevažne tvrdého alkoholu," dodala Procházková.

Alkohol je pritom pre mladých ešte nebezpečnejší než pre dospelých. "Pretože vývin mladého človeka pokračuje (...) Ak do tohto vývinu zasiahne alkohol, môže dôjsť k negatívnym zmenám vo vývoji intelektových schopností a k zmenám kvality osobnosti," zhrnula primárka z liečebne na Prednej Hore Mária Martinove.

Zdroj: DailyMail

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.