Pociťujete v týchto dňoch stres alebo obavy? Psychologička radí, ako sa s nimi vyrovnať

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
Zdroj: Yuganov Konstantin/shutterstock.com

Zažívajú ho aj zdravotníci, hoci sú na stres zvyknutí.

Nielen naše zdravotníctvo, ale aj celá spoločnosť čelí neočakávanej skúške. A situácia v súvislosti s opatreniami pre zabránenie šírenia koronavírusu, ktoré platia do odvolania, môže mnohým z nás spôsobovať obrovský stres.

Viacerí v snahe znížiť možnosť šírenia ochorenia pracujú z domu, iní sú v povinnej karanténe. Klinická psychologička Slávka Pecárová odporúča jednoduché tipy, ako sa v takýchto chvíľach vyhnúť stresu.

Informácie nemáme získavať po celý deň

Všetci vieme, že v čase šíriaceho sa COVID-19 musíme v prvom rade dodržiavať hygienické pravidlá a postupy na ochranu svojho zdravia a zdravia ostatných, ako aj dodržiavať odporúčania odborníkov a úradov.

Odborníčka tvrdí, že obavy o vlastné zdravie ako aj strach o blízkych a o to, čo bude ďalej, sú v tejto situácii prirodzené. „Dôležité je mať správne informácie. Čo sa týka ich získavania, mali by sme sledovať len overené zdroje. A aj to len v obmedzenej miere. Najlepšie raz až dvakrát denne. Nie stále a po celý deň," radí Pecárová.

Denná rutina a upratovanie

Podľa jej slov je veľmi podstatné zachovať si dennú rutinu. Mali by sme pravidelne spať, jesť, venovať sa koníčkom. Ak je to možné, tak aj cvičiť.

Moderné technológie nám poskytujú aj možnosť komunikovať s rodinou a priateľmi telefonicky, správami či cez videohovory.

Psychologička tiež odporúča venovať sa aktivitám, ktoré doma štandardne nerobíme. Dobre je napr. vytriediť si veci alebo venovať sa tvorivej činnosti, na ktorú ste doteraz nemali čas.

Stres oslabuje našu imunitu

Mimoriadne opatrenia vplývajú aj na náš každodenný život, pretože doteraz boli pre nás nepredstaviteľné. Pecárová považuje za dôležité prijať ich ako nutné pre bezpečnosť nášho zdravia i ostatných. Podľa je slov sa táto situácia raz skončí, je to len dočasná nevyhnutnosť.

Zdroj: shutterstock.com/Monkey Business Images

Čo však v prípade, ak je stres už neúnosný? „Ak stres vyvoláva veľmi silné negatívne pocity, pocity bezmocnosti, apatie, úzkostné stavy alebo aj stavy paniky, ktoré sa môžu odrážať aj v telesnej oblasti, či už búšením srdca, tlakom pri srdci, pocity, že sa neviem nadýchnuť alebo pocity na odpadnutie, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc," odporúča Pecárová.

Stresu je potrebné vyhnúť sa aj z toho dôvodu, že oslabuje náš imunitný systém a telo sa stáva náchylnejšie na vírusové a zápalové ochorenia.

Zdravotníci majú relaxovať a veľa sa rozprávať

Samostatnou kategóriou sú v týchto dňoch všetci zdravotníci, ktorí sú v práci dennodenne vystavovaní možnému riziku. Síce sú na stres zvyknutí, avšak takáto situácia je aj pre nich väčšinou neznáma.

„V prípade zdravotníckeho personálu je tiež mimoriadne potrebné vyvážiť stres, ktorí prežívajú. Ak je to možné, tak napr. rôznym relaxom. V rámci možností je potrebné dostatočne sa vyspať, pravidelne zdravo jesť a ventilovať pocity komunikáciou s druhými. Zároveň je dobré vedieť komunikovať s priateľmi a blízkymi aj na iné témy ako práca a nezabúdať ani na humor. V tejto situácii je pre zdravotníkov veľkou vzpruhou ocenenie a podpora okolia, nadriadených a spoločnosti, keď vidia, že ich práca má zmysel," dodáva psychologička.

LEVICE/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti