Klus: Nechceme, aby sa z repatriácie stala kyvadlová doprava

Prezidentka Zuzana Čaputová s ministrom financií Eduardom Hegerom.
Prezidentka Zuzana Čaputová s ministrom financií Eduardom Hegerom. Zdroj: TASR

Po skončení termínu podávania žiadostí, každú novú posúdi rezort individuálne

Ministerstvo zahraničných vecí registruje 6 037 žiadostí občanov SR o repatriáciu v súvislosti s koronavírusom. Počet ľudí, ktorí sa vrátili domov zo zahraničia s pomocou štátu a jeho zastupiteľstiev je 3 349.

Pred utorkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) s tým, že od výzvy na ukončenie prijímania žiadostí o repatriáciu k polnoci 2. apríla zaznamenal rezort ďalších 500 žiadostí. "Predpokladáme, že v podobnom duchu to bude pokračovať," naznačil.

V rámci letov má byť zorganizovaný ešte jeden medzikontinentálny let, budú taktiež pokračovať lety v rámci Európy. "Najmä na miesta, odkiaľ je ťažké sa dostať komerčnými leteckými linkami, respektíve autobusom," objasnil Klus.

Repatriáciu koordinuje MZV v súčinnosti s partnermi z iných krajín. V rámci jedného letu preto lietadlo môže prepraviť ľudí z viacerých krajín. Ocenil v tejto súvislosti i spoluprácu s Českou republikou a Maďarskom.

"S Českou republikou napríklad koordinujeme postup pri repatriácii našich občanov z Indie a Indonézie, maďarská strana nám prisľúbila pomoc pri preprave z USA, Kanady či Islandu," dodal Klus.

Aj po ukončení prijímania žiadostí môže podľa jeho slov prísť k prípadom, keď štát pomôže dostať sa ľuďom zo zahraničia domov. "Budeme individuálne posudzovať jednotlivé prípady, no nechceme, aby sa z repatriácie stala kyvadlová doprava," zdôraznil.

Priznal, že aj v doterajších organizovaných návratoch sa odohrali situácie, keď nahlásený občan si napokon prepravu rozmyslel. "Stalo sa to aj pri pondelkovej (30. 3.) repatriácii z írskeho Dublinu, no nie je to prípad skupín, len jednotlivcov," objasnil.

V niektorých prípadoch môže prísť podľa neho aj k tomu, že sa v dôsledku situácie v krajine nemôže dostať cestujúci na letisko. „Zaznamenali sme i prípady, že prepravovaní mali vysokú teplotu, takže sa na palubu nedostali," dodal.

Cena pre repatriovaných za prepravu lietadlom sa odvíja od obsadenosti lietadla. Podľa Klusa sa rezort snaží cenu znížiť prepravou osôb zo Slovenska do krajiny, odkiaľ berú Slovákov. "Preto aj pri ceste do Írska sme tam brali niekoľkých Írov, v piatok, keď sa poletí do Oslo, budeme brať aj pár Nórov," objasnil.


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti